Opravdu sny něco znamenají a proč vlastně sníme? Egypťané věřili, že mají hlubší význam

Sny si zažil určitě každý a mnohdy si některé z nich lidé pamatují dodnes. Jakým způsobem však na ně hledí odborníci a co pro nás znamenají?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sny fascinovaly lidstvo již od počátku historie. Ve starověkém Egyptě byli lidé, kterým se zdáli živé sny, považováni za požehnané. Mnoho z jejich zážitků bylo vyryto na papyru. Ve skutečnosti totiž Egypťané věřili, že je to způsobjak se obdarovat božskými jevy. Věřili také v užívání zasvěcených „spánkových postelí“, které podle nich poskytovaly zvláštní moudrost. Jak ale sny vnímáme dnes? 

Co mohou sny znamenat? 

V 19. a 20. století vědci do značné míry opustili egyptské a další nadpřirozené myšlenky, protože věřili, že sny poskytují pohled na vnitřní fungování mysli. Jádrem této teorie bylo, že když naše vědomé smysly spí, ty nevědomé vytvářejí obrazy, které nám poskytují zvláštní pohled na naše nejhlubší já. V současné době ale lidé věří „snářům“, které překládají vaše sny. Pokud se vám zdá například o dovolené, znamená to „nedostatek rovnováhy ve vašem životě“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Moderní neurologové však tento trend zavrhují a věří, že sny jsou jen vedlejším účinkem základních mozkových procesů. Náš mozek je totiž během spánku velmi aktivní. Jedním z hlavních důvodů, proč spíme, může být fakt, že mozek v tuto dobu organizuje naše vzpomínky. Můžete si to představit jako takové vyčištění, kdy jsou zbytečné vzpomínky z minulého dne vyřazeny a vše důležité je bezpečně uloženo. 

Ne všichni vědci ale s tímto faktem souhlasí. Harvardští psychiatři přišli s teorií, že se během noci aktivují různé mozkové okruhy, což vyvolává náhodné pocity, emoce či vzpomínky. Naše mozky tak tyto podněty následně shromažďují do jednoho příběhu, který ve skutečnosti nic neznamená. Proto se sny mnohdy zdají tak nelogické a podivné.

Nikdo stále nic neví

Sny jsou prostě složité a zatím nejdou úplně vysvětlit. Nejvíce podloženým faktem tak zůstává utvrzující výzkum, že náhodné spánkové vzorce jsou z části vedeny našimi emocionálními stavy. Pokud se tedy zvyšuje počet negativních událostí v našem bdělém životě, zvyšuje se i pravděpodobnost špatných snů. To je mimo jiné důvod, proč jsou lidé, kteří v minulosti zažili trauma, náchylnější k nočním můrám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli tedy sny nemohou předpovídat budoucnost a nedávají nám šanci komunikovat s nadpřirozenými jevy, odvíjí se od našich emocí. Pokud jste zaplaveni špatnými sny, měli byste se ohlédnout a zamyslet se, jak se cítíte. Jestli vnímáte převážně negativní emoce, je na čase něco změnit a zlepšit si náladu.

Zdroj: Dreams

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články