Naučte se rozpoznávat jednotlivé příznaky postupující jaterní cirhózy. Včasná diagnóza a změna životního stylu vám může zachránit život.
S cirhózou jater se v posledních letech můžete setkat čím dál častěji. Podle dostupných informací na ni jen v Česku umírá kolem 2 000 lidí ročně. Cirhóza jater, která je lidově označována jako „tvrdnutí“, je chronickým a život ohrožujícím onemocněním, k němuž je přidruženo mnoho komplikací. Abyste zvýšili své šance na uzdravení, je důležité sledovat její možné příznaky. Přestože jsou mnohdy pozorovatelné až v pokročilém stádiu nemoci, jejich rozpoznání zvyšuje vaši šanci na přežití, což potvrzuje i lékař Kevin Martinez, MD.
Co předchází rozvoji cirhózy?
Obecně jsou tímto chronickým onemocněním více ohroženi lidé, u nichž se vyskytuje jeden a více rizikových faktorů. Mezi ty patří dlouhodobá a nadměrná konzumace alkoholu, nadváha nebo obezita, prodělané virové infekce jater (hepatitida typu B, C, D), poruchy metabolismu železa a mědi, chronické srdeční selhání, otravy, nadužívání některých léků či autoimunitní onemocnění jater. Před tím, než se nemoc naplno rozvine, jí může předcházet steatóza (ztučnění jater) a jaterní steatofibróza.
Samotná cirhóza jater (čili nahrazení jaterních buněk vazivovou tkání) se poté dělí na dvě stádia, a sice na kompenzovanou cirhózu a dekompenzovanou cirhózu. V případě prvního stádia je onemocnění zachyceno včas a může být úspěšně léčeno. Druhé stádium je vážnější – vyskytuje se v něm většina příznaků a komplikací – a často rovněž vyžaduje hospitalizaci a intenzivní péči. Dekompenzovanou cirhózu lze léčit jen v případě, že se nemocný vzdá příčiny svého stavu (často nadměrné konzumace alkoholu).
Příznaky a komplikace onemocnění
Zákeřnost onemocnění spočívá především v absenci příznaků v jeho počátečních stádiích. Ty se často projevují až po několika letech choroby, čili v době, kdy jsou jaterní buňky už vážně poškozeny a zjizveny. Ačkoliv je nejvíce případů jaterní cirhózy objeveno náhodou při preventivním vyšetření, můžete některé projevy nemoci vysledovat sami. Jedná se především o následující:
- svědění kůže
- tmavá moč
- zarudlé dlaně
- nevysvětlitelné hubnutí (zejména na končetinách)
- trávicí a střevní obtíže
- chronická únava a nechutenství
- zvýšená krvácivost a tvorba podlitin
- bolest v pravé horní části břicha (pod žebry)
- otoky dolních končetin
- žloutenka (žluté bělmo a kůže)
- zmatenost a obtížné vyslovování (jedná se o příznaky poškození mozku, a sice jaterní encefalopatii)
V případě, že se u vás rozvine cirhóza, může se společně s ní vyskytnout i některá z komplikací, které onemocnění provází. Asi nejčastější z nich je portální hypertenze (zvýšení tlaku v portální žíle), jež vede k hromadění tekutiny v dutině břišní (tzv. ascites) a v dolních končetinách. Zároveň přispívá ke snížení tvorby bílých krvinek a krevních destiček důležitých pro správnou srážlivost krve. V důsledku omezeného průtoku portální žíly začíná krev proudit jinudy, přičemž se tvoří varixy. Ty mohou nicméně snadno prasknout a ohrozit nemocného na životě.
Mezi další komplikace cirhózy patří:
- bakteriální infekce (kupříkladu infekce močových cest)
- zánět pobřišnice
- podvýživa spojená s řídnutím kostí
- jaterní encefalopatie
- poškození ledvin
- rakovina jater
- žlučové kameny
Co děláte pro to, abyste zůstali zdraví?