Zmírněte projevy pylové alergie, aniž byste museli do lékárny. Pomáhá okurka, citron a dočasné vyřazení cukru

Příchod jara a období, kdy vše kvete, je pro alergiky noční můrou. Pobyt venku je pro ně většinou spojený s kýcháním, slzením očí, kašlem a rýmou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zatímco běžná populace vítá jaro s radostí a těší se, až bude vše v květu, alergici s hrůzou sledují pylový kalendář. Pyl jim způsobuje nemalé zdravotní problémy. Lékař Robert Alan Wood, MD je specialistou na alergická onemocnění a poruchy dýchacích cest. Ve své praxi se setkává s pacienty, kterým alergie nedovoluje žít plnohodnotný život minimálně po dobu, kdy kvetou rostliny, na které jsou alergičtí.

Co je to alergie

Za alergii považujeme nepřiměřenou reakci imunitního systému na vnější podněty, jež jsou běžnou součástí našeho okolí. Na vině jsou protilátky imunoglobuliny E (IgE). Při setkání s alergenem se právě ony aktivují, dochází k uvolnění histaminu do krevního oběhu a ke vzniku příznaků alergie. Nejčastějšími alergeny jsou pylová zrna, zvířecí alergeny, prach, roztoči, plísně, latex, potravinové alergeny, hmyzí kousnutí.

Kdy probíhá pylová alergie

Pylová alergie je nejrozšířenějším druhem alergie. Objevuje se tehdy, kdy rostliny a stromy kvetou, což bývá již brzy zjara, a trvá až do podzimu. Nápomocný je alergikům pylový kalendář, podle kterého lze zjistit, jaký druh pylu se v konkrétní čas objeví. Tím se alergici mohou lépe připravit a snáze i zvládnout nápor nepříjemných příznaků.

Jaké jsou příznaky alergie na pyly

Člověk alergický na pyly většinou při kontaktu s nimi kýchá, má ucpaný nos a vodnatou rýmu, zčervenají mu oči a svědí ho v krku nebo pokožka. Může sípat, mít kopřivku, bolesti žaludku, únavu, být podrážděný. Všechny tyto projevy pylové alergie snižují kvalitu života.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na včelách vypadá pyl zajímavě

Zdravý střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom je odpovědný až za 70 procent vrozené imunitní odpovědi lidského těla. Umožňuje organismu rozlišovat mezi bezpečnými částicemi v prostředí a těmi nebezpečnými. Většina lidí nespojuje pylovou alergii se zdravím střev. Pravda ale je, že nevyvážená střevní mikroflóra může činit člověka náchylnějšího k alergiím.

Přírodní řešení pylových alergií

Ve způsobu, jak imunitní systém reaguje na životní prostředí, sehrává velkou roli životní styl člověka. Ztlumit alergické reakce může například protizánětlivá strava bohatá na živiny. Je třeba z jídelníčku odstranit rafinovaný cukr a oleje, konvenční mléčné výrobky, lepek, zpracované potraviny. Ve stravě by naopak neměla chybět listová zelenina (špenát, kapusta) a okurka, celer, chřest, dále pak nízkoglykemické ovoce, jako je limetka, citron, bobuloviny, bylinky a koření.

Dieta s nízkým obsahem histaminu

Při pylové alergii se oplatí vsadit na dietu s nízkým obsahem histaminu. Znamená to vyloučit ze stravy sušené maso a sušené ovoce, ořechy, rajčata, lilek, uzené ryby, banány, čokoládu, kravské mléko, avokádo. Vhodnější zeleninou je artyčok, řepa, brokolice, mrkev, květák, kapusta, pórek, cibule, cuketa.

iZdroj fotografie: Pixabay
Odpočinek je pro zvládnutí stresu velmi důležitý

Dbejte na pitný režim a odstraňte stres

Voda je pro organismus nezbytná. Jen díky ní mohou orgány správně fungovat. Proto i při pylové alergii je třeba dodávat tělu dostatek tekutin. Chronický stres snižuje imunitu. Když je tělo ve stresu, uvolňuje se histamin. To není zrovna ideální stav. Při alergii na pyl je nutné snížit míru stresu a dostatečně dlouho spát, aby tělo mělo řádný odpočinek.

Dostatek vitamín D a glutathionu

Imunitní systém bude lépe pracovat, když bude mít k dispozici vitamín D. Chybí-li v těle, pak dochází ke vzniku zánětů a alergií. Dodat ho organismu je možné prostřednictvím pobytu na slunci nebo potravinovými doplňky. Snížit záněty a chránit tělo před oxidačním stresem pomáhá glutathion, který je obsažen v houbách, mase i zelenině.

Jakým způsobem vy bojujete proti nepříjemné pylové alergii?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články