Cukrovka se zprvu neprojevuje zákeřně. Při neléčení se ale může dostavit mrtvice, srdeční choroby i poškození ledvin

Když se mluví o cukrovce nebo diabetu, každému se pravděpodobně ihned vybaví vysoká hladina cukru v krvi a léčba pomocí inzulinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní cukr je velmi často podceňovanou složkou zdraví. Jeho dlouhodobá nerovnováha však může vést právě k onemocnění cukrovkou. Diabetes pak ovlivňuje schopnost těla produkovat a využívat inzulín. Tedy hormon, který mění glukózu v těle na energii. Diabetem se zabývá lékařka Lauren Castiello, která dokonce pracovala na výzkumu této nemoci v Joslin Diabetes Center v Bostonu.

Musí být včas diagnostikovaná

Cukrovka se dá dnes již účinně léčit. Je však důležité ji diagnostikovat včas. Neléčená cukrovka se totiž může značně zkomplikovat. Pokud se diabetes neléčí, může se dostavit mrtvice, ale také srdeční choroby, poškození ledvin nebo poškození nervu. Běžně tělo funguje tak, že z potravy a pití, které konzumujete, rozloží cukry a použije je na energii v buňkách. K tomu je však potřeba, aby slinivka produkovala hormon inzulin. V případě, že máte cukrovku, však slinivka produkuje málo inzulinu nebo ho dokonce přestane produkovat úplně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě nelze inzulin efektivně využít. To umožňuje zvýšení glukózy v krvi a vašim buňkám chybí potřebná energie. Pochopitelně je to stav, který vede k celé řadě problémů postihujícím téměř celý tělesný systém. Je třeba říci, že se objevují dva typy cukrovky. Cukrovka prvního typu se nazývá juvenilní diabetes. Je to diabetes závislá na inzulinu. V zásadě se jedná o poruchu imunitního systému. Váš imunitní systém sám napadá buňky slinivky a ničí schopnost těla produkovat inzulin. V takovém případě je tedy nutné užívat inzulín v injekci.

Diabetes druhého typu

Druhý typ cukrovky souvisí s inzulinovou rezistencí. Dříve se tento typ vyskytoval hlavně u starších osob. V současné době se však vyvíjí také u mladších jedinců. Údajně jde o důsledek životního stylu a s ním souvisejících stravovacích a pohybových návyků. V tomto případě vaše slinivka přestane účinně používat inzulin a to způsobuje problémy se zpracováním cukru a výrobou energie. Nakonec to může vést také k potřebě léčby inzulinem. Počáteční fáze se však dá bez problému zvládnout díky vyvážené stravě, cvičení a sledování krevního cukru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Setkat se můžete také s takzvaným gestačním diabetem. Tedy cukrovkou, která se objevuje u některých žen během těhotenství. V takovém případě je potřeba dodržovat dietní opatření navržená lékařem, jelikož hrozí, že se rozvine diabetes druhého typu později v životě. Toto riziko navíc nehrozí jen samotné mamince, ale také nenarozenému dítěti. V testech je proto třeba nikterak nepodvádět a opravdu se nechat vyšetřit a dbát na doporučení lékaře.

Dodržujete zdravý životní styl? Jak se stravujete?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces