Vysoký krevní tlak, otoky, infekce močového ústrojí: Může se jednat o selhání ledvin

Selhání ledvin je nebezpečný problém, který může vážně ovlivnit vaše zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte příznaky, raději rychle k lékaři.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ledviny jsou velmi důležitý párový orgán, který v těle zastává řadu nezbytných funkcí. Právě díky nim jste například schopni čistit krev od odpadních látek, které by se jinak hromadily v organismu a negativně by ovlivnily téměř všechny vaše orgány, regulovat krevní tlak a také udržovat rovnováhu nezbytných elektrolytů. Jejich selhání se proto dle lékařky Cynthia Taylor Chavoustie může projevit řadou vážných příznaků, které není radno ignorovat. 

Pozor na změny barvy moči 

Ledviny úzce souvisí s tvorbou moči, a proto jakékoli změny její barvy mohou být varováním před možným selháváním orgánu nebo jeho poškozením. Pozor byte si však měli dávat také v případě, že máte neustálé nutkání chodit na toaletu, vaše moč zvláštně zapáchá a při močení pociťujete pálivé pocity. Ještě horší je poté situace, kdy se v moči objeví krev – taková situace si žádá okamžitý zákrok, neboť by mohla odkazovat na vážnější poškození organismu. 

obrázek ledvin iZdroj fotografie: Freepik
Problémy s ledvinami mohou způsobovat nepříjemné příznaky

Selhání ledvin se může rovněž projevit neustálou bolestí zad, která je obvykle hluboká a objevuje se zejména v oblasti pod hrudním košem. Nepříjemné pocity však mohou dle serveru MedicalNewsToday vyzařovat až do třísel nebo kyčle a objevit se mohou kdykoli během dne. To také znamená, že vás mohou dostat do vážného nebezpečí, například když řídíte vůz nebo provádíte pracovní činnosti. Nikdy proto tento příznak neignorujte. 

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

Příznaků se může objevit více 

Bolest zad je však jedním z časných příznaků problémů. Pokud dojde k selhání ledvin, může se také objevit infekce močového ústrojí, zvracení, vysoká tělesná teplota a krevní tlak, otoky a únava. Jakmile na sobě tyto symptomy rozpoznáte, raději co nejrychleji kontaktujte lékařskou pomoc, protože o vašem osudu mohou rozhodnout i pouhé sekundy. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali o oblíbené potravině, která naopak funkci ledvin podporuje. 

Jak se před selháním ledvin chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články