Ajurvédská medicína je i v dnešní době velmi oblíbená. Shilajit je možné považovat za zázrak původem z Himaláje, který má mnoho léčivých účinků.
Shilajit je pryskyřice černohnědé barvy, která se už po staletí využívá v ajurvédské medicíně. Ta vznikla v Indii a těší se velké oblibě i dnes. Shilajit je jako látka mimořádně všestranná. Používá se totiž například ať už k léčbě kloubů, zlomenin nebo také impotence. Byť bylo publikováno poměrně málo studií, které by účinky potvrdily či vyvrátily. Na jednom z výzkumů, který se zabývá nejen pozitivy, ale také nežádoucími účinky na lidské zdraví se podílel například Carrasco-Gallardo C.
Co je to Shilajit?
Jedná se o přírodní látku vyskytující se především v Himalájích. Shilajit vznikal po staletí postupným rozkladem některých rostlin působením mikroorganismů. Je to účinný a velmi bezpečný doplněk stravy, obnovující energetickou rovnováhu a je potenciálně schopný předcházet řadě onemocnění. Před použitím je ale třeba se ujistit, že se jedná o očištěný Shilajit. Tato látka totiž ve své přírodní neočištěné formě může obsahovat mykotoxiny, těžké kovy nebo volné radikály.
Shilajit je možné zakoupit jak v podobě tablet, tak třeba také jako prášek, který si můžete přidat třeba do čaje nebo džusu. Dostupný je na trhu také jako nápoj, který si uvaříte podobně jako čaj. Byť není vědecky dokázáno jaká je doporučené denní dávkování, většina prodejců doporučuje dávkování až 150mg 1x až 2x denně.
Přínos Shilajitu pro lidské tělo
V roce 2012 probíhala studie týkající se chronického únavového syndromu. Výsledky prokázaly, že pravidelné užívání Shilajitu má příznivý vliv na tvorbu energie v těle. Léčba také snižuje úzkosti a chrání před oxidačním stresem. Kyselina fulvová obsažená v shilajitu pomáhá redukovat tvorbu proteinu Tau. Ten je zodpovědný za odumírání nervových buněk a zrychlení nástupu degenerativních onemocnění jako je třeba Alzheimerova choroba.
Pravidelné užívání 100mg shilajitu má také vliv na plodnost. Výzkum prováděný na 35 mužích prokázal, že 28 z nich se při užívání signifikantně zvýšila tvorba spermií, ale také její pohyblivost. Shilajit má také vliv na snížení cholesterolu v krvi. Stejný výzkum zároveň prokázal, že pravidelné užívání pomáhá chránit tělo před poškozením buněk. Dále je například skvělou prevencí před osteoporózou a mnozí zastánci tvrdí, že zvyšuje odolnost vůči stresu i libido.
Léčba tímto doplňkem má mnoho zastánců
I když není pro léčbu látkou shilajit tolik studií jako pro klasikou konvenční léčbu, určitě se ho vyplatí vyzkoušet. Ajuirvédská medicína jej považuje za pomocníka pro udržení mládí. Účinky si můžete vyzkoušet určitě sami. V případě, že užíváte jinou konvenční léčbu, určitě se o použití shilajitu poraďte se svým lékařem tak, aby nedošlo ke snížení účinků vaší stávající léčby. Třeba si jeho účinky oblíbíte natolik, že jej zařadíte mezi své každodenně užívané doplňky stravy.