Znaky, které vám dokážou dát najevo, že je ve vašem těle něco v nepořádku. Stačí pouze sledovat vaše podpaží, které při zdravotních komplikacích vydává varovné signály.
Lidské tělo by se v obecném popisu dalo nazvat něčím, co je dokonale nastavená schránka, ve které vše souvisí se vším a vše má na sebe určitou návaznost. Důležité jsou tak i ty nejdrobnější orgány a místa, o kterých by si to člověk vůbec neřekl. Například takové podpaží. To se sice zdá, že je celkem zbytečné, ve skutečnosti má však řadu důležitých funkcí a úkolů. Jedním z nich je také vylučování signálů, které nám v případě potřeby dokážou dát vědět, že je v našem těle něco v nepořádku.
Podpaží a jeho důležitost
Ačkoliv se to nejspíše nezdá, je podpaží mnohem důležitější částí těla, než by si leckdo řekl. V tomto místě se totiž nachází až více než 40 mízních uzlin a celá řada potových reflektorů. Ty mají za úkol regulovat množství potu a také všechny další náležitosti, které je jej týkají. Kromě toho je podpaží dokonalým místem k indikaci zdravotních problémů.
Při jejich výskytu v těle totiž začne toto místo vylučovat nezaměnitelné signály, které vás na daný problém upozorní. Na vás tak je, pouze je nepřehlédnout a věnovat jim patřičnou pozornost. Čím dříve totiž potíž i její příčinu objevíte, tím dříve můžete začít pracovat na jejím odstranění a také potenciální léčbě.
Vnímejte zápach podpaží
Specifická vůně, nebo spíš zápach podpaží je něco, na co jsme si za svůj život již zvykli. Mírně kyselý odér je totiž něco, co je tělu naprosto přirozené a také se s ním dá pracovat a bez problémů jej odstranit. Stačí pouze dodržovat základní hygienické zásady a v případě potřeby použít dezodorant, či jinou formu eliminace zápachu. Problém nastává, pokud je tento pach silný a trvalý, a to i po použití sprchy či jiné formy očisty.
V takovém případě se může jednat o nemilé zdravotní komplikace, například v podobě hormonální poruchy či dokonce dysfunkce štítné žlázy. Pokud je však zápach vašeho podpaží vskutku výrazný a připomíná pach laku na nehty či shnilého ovoce, může za tím být i ketoacidóza, což je ztráta schopnosti těla metabolizovat cukr. Cen se tak ukládá i tam, kde nemá a nedělá dobrotu.
Dlouhotrvající nepříjemné svědění
Občasné svědění pokožky na jakékoliv části těla je v pořádku, a pokud se jedná jen o chvilkovou záležitost, vůbec nemusíte mít strach. Také svědění podpaží po holení, v době, kdy rostou nové chloupky, je zcela normální a ničím se tento jev neodlišuje od běžného chodu těla. Pokud však svědění dlouhotrvající a nepřestává, je potřeba zjistit proč.
Jednou z příčin může být tělesná reakce pokožky na mýdlo, krém nebo jiný přípravek, který ji nesedí a způsobuje tak její podráždění. Také při nošení škrábavého oblečení, nebo oblečení vyrobeného ze škodlivých textilií jako je polyester, nylon, akryl nebo další, může pokožka vykazovat známky nesouhlasu. Nejlepší je tak konzultace s dermatologem či jiným odborníkem, který toto tvrzení potvrdí, nebo zapře. Pokud totiž nejsou na vině cizí látky, může se jednat o houby či bakterii.
Tvorba zarudlých vyrážek
Podpaží je místem, které je jako stvořené pro tvorbu a dobré zázemí bakterií a celé řady nejrůznějších infekcí či hub. Je zde totiž tma, teplo a vlhko, a tak se není čemu divit, že se zde takové potvůrky tvoří a množí jako po másle. Tento problém se poté nejčastěji projevuje právě nepříliš vzhledným zarudnutím či tvorbou vyrážek všemožných tvarů a velikostí.
Pokud však k již takové tvorbě bakterií či infekcí dojde, je důležité zjistit, o jakou infekci se jedná, a včas zakročit. K tomu vám nejlépe pomůže například dermatolog, či jiný odborník na pokožku a její problematiku. Na počátku všeho však stojí právě ona hygiena, která je pro zamezení takových komplikací velmi důležitá.
Bolestivý pocit podpaží
Není bolest jako bolest, a zrovna podpaží je toho poměrně jasným důkazem. Pokud tedy ucítíte slabost a bolestivost tohoto místa, nepanikařte hned. Způsobena totiž může být například důsledkem fyzické práce, intenzivního tréninku nebo po nošení těžkých věcí či závaží. Tato bolest je tak chvilková a po nějaké době opět zmizí.
Pokud je však tato bolest dlouhodobějšího rázu a nemizne déle než týden, měli byste vyhledat lékaře. Signalizovat totiž může například vznik nádorů v lymfatických uzlinách, nebo také nepříjemný zánět těchto uzlin. Sami na to však pravděpodobně nepřijdete a lékařské vyšetření je tak skutečně na místě a zaručí vám naprostou jistotu v tom, co je ve vašem těle špatně.
Vznik viditelných hrček
Lymfatické uzliny, které se v podpaží nacházejí jsou za normálního stavu „neviditelné“, takže ani prakticky nevíte, že je tam máte. Pokud se tedy stane, že v tomto místě nahmatáte jednu či více hrček, jedná se o stav, kdy lymfatické uzliny bojují s nějakým zánětem či infekcí, která se v těle nachází. Tato situace se však postupně znormalizuje a hrčky se zatáhnou.
Pokud se tak však nestane, a to ani za dobu delší než jeden týden, měli byste se nad tímto problémem zamyslet a vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Zduřené lymfatické uzliny totiž mohou znamenat přítomnost závažné infekci či dokonce rakoviny. V každém případě tak není nad opatrnost a je rozhodně lepší podstoupit patřičná vyšetření, která odhalí váš skutečný zdravotní stav.
Nadměrné pocení
Pocení je jev, který je pro lidské tělo naprosto normální a nejedná se o nic, co by nebylo v pořádku. Většinou se však lidé potí tehdy, když je jejich tepová frekvence vyšší, nebo když provádí nějakou fyzickou aktivitu. Pokud se však znatelně potíte i tehdy, kdy v podstatě nic neděláte, měli byste tento problém začít řešit.
Hyperhidróza neboli nadměrné pocení totiž může naznačovat dysfunkci hladiny hormonů a také celkový problém s jejich tvorbou. Krom toho se může jednat také o příznak cukrovky nebo dny. U žen se nadměrné pocení spojuje také s nástupem menopauzy, vždy je však lepší tento problém řešit se svým lékařem.