Slepé střevo umí způsobit nepříjemné potíže. Je důležité rozpoznat příznaky a rizikové faktory

Každý, kdo měl zánět slepého střeva, vám potvrdí, že je to velká bolest. Ne snadno se ale rozpozná od jiných potíží, a proto mnoho lidí nedokáže včas tyto potíže rozpoznat a jet do nemocnice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prasknutí slepého střeva přitom může mít velmi vážné následky. Délka slepého střeva je asi 10 cm. Dnes již tento malý kousek střeva neplní žádnou podstatnou funkci – v procesu evoluce slepé střevo ztratilo své poslání, takže tělo bej něj může zcela bez problémů fungovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bolesti není na místě ignorovat

Rizikové faktory

Problém ale nastává, když se obsah tlustého střeva zanítí a začne se uvnitř něj hromadit hnis. Pak může střevo prasknout a jeho obsah se vylije do dutiny břišní. Následky mohou být velmi vážné.

Rizikové faktory, u kterých hrozí vyšší pravděpodobnost prasknutí střeva, zahrnují především:

  • přejídání, obezita
  • nedostatečná léčba infekcí
  • špatný imunitní systém
  • alergie a intolerance na určité potraviny
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Je dobré vědět, kdy je na místě vyrazit k lékaři

Jak poznáte, že je čas vyrazit k lékaři?

Existuje několik charakteristických příznaků, které doprovázejí vývoj zánětlivého procesu v slepém střevě:

  • V první fázi se většinou dostavuje bolest doprovázená zvracením, žaludečními křečemi a nevolností. Je dobré v tomto případě prohmatat břicho a zjistit, zda jde bolest lokalizovat. Pokud se dá bolest přesně určit, je nutné zavolat lékařskou pomoc a popsat příznaky.
  • Ve vzácných případech se u pacientů může objevit i průjem nebo zácpa.
  • Při zánětu slepého střeva se také často objevují komplikace spojené s močením. Až 25 % pacientů mívá časté nutkání na močení, zažívají nepříjemnou bolest nebo pálení v močovodu a pocit tlaku nebo tahání v močovém měchýři.
  • Rozvíjejí se poruchy srdečního rytmu. Zhoršuje se dýchání.
  • Stoupá také tělesná teplota. Pacient cítí svalovou slabost, začíná usínat, dochází k nedostatku chuti k jídlu a celkové apatii.

Pokud skutečně dojde až k prasknutí slepého střeva, dochází k náhlému zhoršení příznaků a pacientovi již skutečně může jít o život. Ve většině případů pacient ztratí vědomí a pokud je v této chvíli sám, již si také nepřivolá pomoc. Takový pacient vyžaduje urgentní chirurgický zákrok, jinak může být ohrožen na životě. Zvláště podstatné je umět příznaky včas rozpoznat u malých dětí. Ty často nedokážou své příznaky spolehlivě popsat, jsou vystrašené a neumí podat objektivní informace o svém zdravotním stavu. Rodič pak musí sám situaci správně vyhodnotit, aby nedošlo k dalším komplikacím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články