Slepé střevo umí způsobit nepříjemné potíže. Je důležité rozpoznat příznaky a rizikové faktory

Každý, kdo měl zánět slepého střeva, vám potvrdí, že je to velká bolest. Ne snadno se ale rozpozná od jiných potíží, a proto mnoho lidí nedokáže včas tyto potíže rozpoznat a jet do nemocnice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prasknutí slepého střeva přitom může mít velmi vážné následky. Délka slepého střeva je asi 10 cm. Dnes již tento malý kousek střeva neplní žádnou podstatnou funkci – v procesu evoluce slepé střevo ztratilo své poslání, takže tělo bej něj může zcela bez problémů fungovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bolesti není na místě ignorovat

Rizikové faktory

Problém ale nastává, když se obsah tlustého střeva zanítí a začne se uvnitř něj hromadit hnis. Pak může střevo prasknout a jeho obsah se vylije do dutiny břišní. Následky mohou být velmi vážné.

Rizikové faktory, u kterých hrozí vyšší pravděpodobnost prasknutí střeva, zahrnují především:

  • přejídání, obezita
  • nedostatečná léčba infekcí
  • špatný imunitní systém
  • alergie a intolerance na určité potraviny
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Je dobré vědět, kdy je na místě vyrazit k lékaři

Jak poznáte, že je čas vyrazit k lékaři?

Existuje několik charakteristických příznaků, které doprovázejí vývoj zánětlivého procesu v slepém střevě:

  • V první fázi se většinou dostavuje bolest doprovázená zvracením, žaludečními křečemi a nevolností. Je dobré v tomto případě prohmatat břicho a zjistit, zda jde bolest lokalizovat. Pokud se dá bolest přesně určit, je nutné zavolat lékařskou pomoc a popsat příznaky.
  • Ve vzácných případech se u pacientů může objevit i průjem nebo zácpa.
  • Při zánětu slepého střeva se také často objevují komplikace spojené s močením. Až 25 % pacientů mívá časté nutkání na močení, zažívají nepříjemnou bolest nebo pálení v močovodu a pocit tlaku nebo tahání v močovém měchýři.
  • Rozvíjejí se poruchy srdečního rytmu. Zhoršuje se dýchání.
  • Stoupá také tělesná teplota. Pacient cítí svalovou slabost, začíná usínat, dochází k nedostatku chuti k jídlu a celkové apatii.

Pokud skutečně dojde až k prasknutí slepého střeva, dochází k náhlému zhoršení příznaků a pacientovi již skutečně může jít o život. Ve většině případů pacient ztratí vědomí a pokud je v této chvíli sám, již si také nepřivolá pomoc. Takový pacient vyžaduje urgentní chirurgický zákrok, jinak může být ohrožen na životě. Zvláště podstatné je umět příznaky včas rozpoznat u malých dětí. Ty často nedokážou své příznaky spolehlivě popsat, jsou vystrašené a neumí podat objektivní informace o svém zdravotním stavu. Rodič pak musí sám situaci správně vyhodnotit, aby nedošlo k dalším komplikacím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Máte pocit, že se vám láska vyhýbá? Přitáhněte si štěstí podle znamení zvěrokruhu
Události247
Události247
Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti
VědaŽivě
VědaŽivě
Neetické pokusy koktajícího vědce: Oběťmi se stalo 22 malých sirotků, projekt se jmenoval „Monster Study“
adbz
adbz
Lepší rajčata a papriky jste ještě nejedli. Tohle domácí hnojivo sice musíte nechat pár dní odstát, ale rozhodně se to vyplatí