Používání sluchátek vám může poškodit sluch | JakZdravě.cz

Používání sluchátek dokáže časem poškodit sluch. Děti ve vývoji jsou obzvlášť náchylné

Pokud patříte mezi lidi, kteří nevyjdou z domu, aniž by si pustili hudbu do sluchátek, měli byste se zamyslet nad tím, jak škodíte svým uším.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V současné době je především mezi mladými lidmi trend nosit si s sebou všude svou oblíbenou hudbu. Někteří ji pouštějí nahlas, čímž obtěžují téměř všechny ve svém okolí. Vedle nich je tu pak druhá skupina osob, která používá sluchátka, aby si tak mohla pustit naprosto cokoliv a nikomu přitom nevadila. Co však málokdo ví a někteří podceňují je poškození ušního bubínku, která si takto můžete přivodit, uvádí odbornice Cathy Cassata
Děti ve vývoji by měli sluchátka omezit

Samotné pouštění hudby či mluveného slova ve formě podcastů nemusí být na škodu. Člověk se rozptýlí, pobaví, uvolní a občas dozví i něco nového. Zvukům jsme přece jen vystaveni každý den, tak proč by měla hudba ze sluchátek vadit uším? Většina mladých se totiž během poslechu ztratí v chytlavém rytmu a pustí si muziku příliš nahlas. Příliš silné zvuky pak mohou poškodit bubínek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tento problém ohrožuje především mladé, mezi nimiž se trend poslouchání hlasité hudby šíří bleskurychle. Lidské tělo se však vyvíjí do nějakých 21 let a do jeho růstu byste neměli příliš zasahovat. To platí i o uších a bubíncích, které si mohou teenageři hlasitou hudbou snadno poškodit. Oproti běžným zvukům slýchaným ve venkovním prostranství nemá hluk ze sluchátek kam uniknout, jelikož je jeho zdroj ze všech stran obklopen.

Už i 70 decibelů vás může ohrozit

Je tak logické, že stačí vystavení mnohem nižší hladině hluku, než by bylo potřeba k poškození bubínku ve venkovních prostranstvích. Odborníci uvádějí, že stačí dlouhodobé vystavení průměrně 70 decibelům za den, což je relativně nízká hranice. Dnešní sluchátka dokáží vytvořit i větší hluk, což skýtá ještě větší nebezpečí. Rozhodně byste si tak neměli pouštět hudbu do uší plnou silou, ale na poloviční výkon.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jelikož však začali sluchátka nosit lidé už dříve, uvádí se ve statistikách, že je až polovina lidí mezi 12 a 35 lety ohrožena alespoň částečnou ztrátou sluchu. Osoby, které v mládí poslouchali dlouhodobě hudbu ve sluchátkách nahlas, mohou ve svých 40 letech slyšet podobně jako jejich 70 let starý rodič. Poškozený ušní bubínek však neznamená pouze ztrátu sluchu, ale může vyústit v další nemoci.

U nedoslýchavých se rychleji rozvíjí demence

Podle posledních studií jsou lidé s poruchou sluchového aparátu náchylnější k různým psychickým nemocem. Jednou z nich je i demence, která se častěji vyskytuje u nedoslýchavých než u zdravých osob. Jedinci s těžce poškozených sluchem jsou i čtyřikrát náchylnější k rozvoji zmíněné poruchy, proto byste měli o své uši pečovat. Můžete si koupit sluchátka s omezenou hlasitostí nebo si nastavit hranici v telefonu.

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů