Srdeční selhání není infarkt. Může se projevit únavou, nevolností a otoky končetin

Srdeční selhání se může postupně vyvíjet a hlásit se typickými příznaky. Nejčastější je dušnost, obtíží, kterými na sebe upozorňuje, je však více.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční selhání je poměrně častým zdravotním problémem. Pokud se neléčí, může se velmi zhoršit. K srdečnímu selhání dochází, když srdce přestane být schopné pumpovat krev. Jak vysvětluje kardioložka Payal Kohli, M.D., mohou k němu přispívat faktory jako kouření, nezdravá strava, sedavý způsob života, užívání alkoholu nebo drog. Riziko vzniku srdečního selhání je vyšší také u starších osob a pacientů s jistými onemocněními.

Srdeční selhání není infarkt

Srdeční infarkt nastává, když je zcela nebo částečně zablokován průtok krve do určité oblasti srdce. To znamená, že tkáně v této oblasti nedostávají kyslík, který potřebují k přežití. Pokud není srdeční infarkt okamžitě léčen, může dojít k poškození srdeční tkáně a dokonce k jejímu odumírání. Srdeční infarkt je způsoben úplným nebo částečným ucpáním věnčitých tepen. Tento stav vyžaduje okamžitou léčbu.

Srdeční selhání je oproti tomu stav, kdy srdce nedokáže účinně pumpovat dostatek krve, aby uspokojilo potřeby orgánů a tkání vašeho těla. Existuje několik různých typů srdečního selhání:

Levostranné srdeční selhání

Jedná se o nejčastější typ srdečního selhání a postihuje tu stranu srdce, která pumpuje krev bohatou na kyslík ze srdce do tělesných tkání. Existují dva typy levostranného srdečního selhání:

  • Systolické: Dochází k němu tehdy, když levá komora nedokáže účinně pumpovat krev ze srdce do krevního oběhu.
  • Diastolické: K němu dochází, když levá komora ztuhla a nemůže se mezi jednotlivými údery srdce uvolnit, což znamená, že se nemůže řádně naplnit dostatečným množstvím krve.
iZdroj: Unsplash

Pravostranné a dvoukomorové srdeční selhání

Pravostranné srdeční selhání postihuje tu stranu srdce, která přijímá z těla krev chudou na kyslík. Při pravostranném srdečním selhání nemůže srdce účinně pumpovat krev do plic, aby dostala dostatek kyslíku. Dvoukomorové srdeční selhání postihuje obě strany srdce.

Městnavé srdeční selhání

Městnavé srdeční selhání označuje specifické stadium srdečního selhání. Dochází k němu, když se krev, která se vrací do srdce, zadržuje, což způsobuje přetížení nebo otoky (edémy) v různých částech těla. Městnavé srdeční selhání může být důsledkem selhání na jedné nebo obou stranách srdce. Jedná se o progresivní onemocnění, což znamená, že příznaky se časem často zhoršují.

Příznaky srdečního selhání

Srdeční selhání tedy nemá stejné příznaky jako infarkt a nenastupuje obvykle tak náhle. Příznaky se také odvíjejí od typu srdečního selhání. Zde je pět příznaků, na které byste si měli dát pozor, pokud máte podezření, že vy nebo někdo z vašich blízkých srdečním selháním trpí:

1. Dušnost

Dušnost je jedním z hlavních příznaků srdečního selhání. Můžete ji cítit při fyzické aktivitě, když jen ležíte nebo dokonce když spíte. Je způsobena tím, že srdce nedodává do těla dostatek krve bohaté na kyslík, plíce proto musí pracovat usilovněji, aby přijaly další kyslík. 

2. Otoky nohou

Jedná se o jeden z příznaků hromadění tekutin v důsledku srdečního selhání. Částečně podobné otoky vznikají také tehdy, když ledviny nemohou z těla odstranit vodu a sodík. To může také vést k nadýmání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Zrychlený puls

Rychlý puls je způsoben tím, že se tělo tímto způsobem snaží kompenzovat neschopnost srdce přečerpat potřebné množství krve. V důsledku toho se u člověka objeví bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep a může také omdlít.

4. Únava

Slabost a únava při srdečním selhání jsou způsobeny tím, že lidské tělo odvádí krev ze svalů a jiných orgánů do mozku a srdce.

5. Nevolnost

Může vám být často nevolno, můžete také ztratit chuť k jídlu a přesto přibývat na váze.

Pokud máte se srdečním selháním zkušenosti, jaké příznaky vás přivedli k lékaři?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články