Stářím život nekončí, ale teprve začíná aneb Nejčastější mýty o stárnutí a proč se mu tolik lidí bojí čelit

Stárnutí populace je velkým tématem dnešní doby a jako takové s sebou přináší mnoho polopravd a mýtů. Kde je ale pravda?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v letech 2000 až 2050 podíl světové populace nad 60 let zdvojnásobí z přibližně 11 na 22 %. S ohledem na tato fakta se rozptýlení mnoha mýtů spojených se stárnutím jeví naléhavěji než kdykoli dříve. Jak je to se cvičením, osteoporózou, spánkem a sexem v pokročilém věku?

Mýtus č. 1: Fyzické poškození je nevyhnutelné

Jak stárneme, naše tělo se samozřejmě opotřebovává. Tento proces je však možné výrazně zpomalit. Zvýšená fyzická aktivita a optimální strava mohou účinně řešit mnoho problémů často spojených se stářím, jakými je úbytek sil, zvýšený tělesný tuk, vysoký krevní tlak a snížená hustota kostí. Některé výzkumy naznačují, že pouhé očekávání fyzického zhoršení zvyšuje pravděpodobnost, že se tomu tak opravdu stane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další studie zkoumala individuální postoje ke stárnutí v pozdním středním věku a jejich vliv na celkovou délku života. Autoři dospěli k závěru, že starší jedinci s pozitivnějším vnímáním stárnutí žili o 7,5 roku déle než ti s méně pozitivním náhledem. Stručně řečeno, udržování aktivní činnosti, správné stravování a pozitivní pohled do budoucna mohou často zpomalit fyzické změny spojené s vyšším věkem.

Mýtus č. 2: Starší lidé by neměli cvičit

Někteří lidé si myslí, že jakmile dosáhnou určitého věku, nemá smysl cvičit, protože věří, že to nepřinese žádný užitek. Jedná se o rozšířený omyl. Aktivní životní styl pomáhá zvyšování nebo udržování svalové hmoty, snížení tuku a dobrému psychickému zdraví. Existují také důkazy o tom, že pravidelné cvičení může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby a jiných forem demence.

Mýtus č. 3: Senioři potřebují méně (nebo více) spánku

Někteří lidé věří, že starší lidé potřebují více spánku než mladší, snad kvůli zvýšené únavě, jiní tvrdí, že naopak potřebují méně spánku, což může pramenit ze stereotypu, že důchodci vstávají brzy ráno. Pravda je někde uprostřed: spánkový režim každého staršího člověka je jiný a bývá ovlivněn řadou faktorů.

Jak se lidské tělo s věkem mění, může dojít k narušení cirkadiánních (denních) rytmů. Pokud k tomu dojde, ovlivní to i další aspekty, jako jsou hladiny hormonů, které mohou opět ovlivňovat potřebu spánku. Vliv na spánek mají i některé léky a nemoci. Uvádí se, že lidé ve věku 61–64 let potřebují 7–9 hodin a lidé ve věku 65 let nebo starší potřebují spát 7–8 hodin. Některé výzkumy naznačují, že starší lidé zvládají spánkovou deprivaci lépe než mladí.

Mýtus č. 4: Osteoporózou trpí jen ženy

Osteoporóza je stav, kdy kosti postupně slábnou. Někteří lidé věří, že se to týká pouze žen. To není pravda: může postihnout každého, u žen je však častější. Mezinárodní nadace pro osteoporózu uvádí, že na celém světě má přibližně 1 ze 3 žen nad 50 let osteoporózu a přibližně u 1 z 5 mužů se během života vyskytne zlomenina kostí související s osteoporózou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mýtus č. 5: Sex v pokročilém věku je tabu

Je pravda, že riziko erektilní dysfunkce a vaginální suchosti se zvyšuje s věkem, ale pro většinu jedinců to nejsou nepřekonatelné problémy: existuje Viagra, lubrikanty i hormonální krémy. Výzkumy ukázaly, že téměř 9 z 10 mužů ve věku 60 let nemá problémy s erekcí. Ve vyšším věku přirozeně klesá sexuální touha, přesto je sex v pokročilém věku poměrně častou záležitostí.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články