Existuje velké množství faktorů, které zvyšují riziko vzniku autoimunitních onemocnění štítné žlázy. Mezi nejznámější patří například nedostatek vitaminu D.
Gravesova choroba a Hashimotova choroba jsou hlavními projevy autoimunitních onemocnění štítné žlázy. Vedou k imunitnímu útoku na štítnou žlázu. Tato onemocnění postihují více ženy než muže, jako je tomu u mnoha dalších. Je to pravděpodobně způsobeno rozdíly mezi samčím a samičím imunitním systémem, u samců totiž dochází k potlačení imunity.
Autoimunitní onemocnění
Nejčastější příčinou hypotyreózy je autoimunitní porucha, která je také známá jako Hashmotova choroba. Tyto poruchy nastávají, když váš imunitní systém produkuje protilátky, které napadají vlastní tkáně. Někdy tento proces napadá právě štítnou žlázu. Ani vědci si nejsou jisti, proč se to děje, ale je to pravděpodobně kvůli faktorům, jako jsou například geny.
Jód
Jód je pro funkci štítné žlázy opravdu nezbytný. Zvýšený příjem jódu postupně snižuje poruchy štítné žlázy. Ale nic se nemá přehánět, protože když budete do svého těla dodávat až moc velké množství jódu, může to vaší štítné žláze také uškodit. Takže raději všeho s mírou.
Selen
Selen je jednou z látek, která je pro správnou funkci štítné žlázy opravdu důležitá. Selen můžete získat ze stravy, je obsažen v rybách, vnitřnostech a tak dále. Česká republika bohužel patří k zemím, ve kterých je nízký příjem selenu. Naštěstí existuje již velké množství léku, které právě selen obsahují.
Rizikové faktory
Onemocnění štítné žlázy se může vyvinout u kohokoliv. Zvýšené riziko je však u žen, které jsou starší 60 let. Dále buďte na pozoru, pokud máte v rodinné anamnéze onemocnění štítné žlázy. Zvýšené riziko je také u lidí, kteří mají další autoimunitní onemocnění, jako je například diabetes tipu 1.
Znáte někoho, kdo má problémy se štítnou žlázou?