Karpální tunely: Mezi nejznámější příznaky patří necitlivost a brnění. Jak podpořit jejich léčbu, abyste se vyhnuli operaci a jizvám?

Jednostranné přetěžování zápěstí při práci u počítače často vede ke vzniku syndromu karpálního tunelu. Toto nepříjemné onemocnění dokáže hodně potrápit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud v zaměstnání hodiny sedíte u počítače a ten ovládáte i pomocí myši, tak dochází k námaze zápěstí. Obvykle se doporučuje mít ho podložené gelovou podložkou, aby nebyl utlačovaný střední nerv. Lékař Sami Tuffaha, MD je odborníkem na plastickou a rekonstrukční chirurgii. Když je střední nerv dlouhodobě utlačovaný, vzniká syndrom karpálního tunelu, při jehož léčbě je třeba použít operační zákrok.

Co je to syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel je průchod, kterým se některé nervy, cévy a šlachy svalů dostávají z předloktí do dlaně. Prochází jím i střední nerv (nervus medianus). Při přetížení zápěstí, například právě kvůli práci s myší u počítače, bývá tento nerv utlačován okolními strukturami, což vede ke vzniku syndromu karpálního tunelu.

Jaké jsou rizikové faktory

Jako další příčina zmíněného syndromu bývá úraz zápěstí, zánět šlach a vazů, hormonální změny, cukrovka, vysoký krevní tlak, dysfunkce štítné žlázy, užívání antikoncepce, těhotenství nebo menopauza. I proto se syndrom častěji vyskytuje u žen. Příznakem je oslabená citlivost, mravenčení, pálení, tuhnutí, bolesti prstů na rukou, a to i v klidové stavu. Největší bolesti se ovšem dostavují v noci.

Kdo je syndromem karpálního tunelu nejvíce ohrožen

Nejčastěji bývá syndrom karpálního tunelu diagnostikován u osob ve věku od 30 do 60 let. Jedná se tedy o lidi v produktivním věku. Zvýšit riziko vzniku syndromu může kouření, vysoký příjem soli, sedavým způsob života a obezita nebo nadváha. Pak jde i o typ zaměstnání. Více jsou ohroženi ti, co pracují na montážní lince nebo na stavbách a u počítačů.

Jak je syndrom karpálního tunelu diagnostikován

Nepříjemné příznaky onemocnění karpálního tunelu přivedou obvykle postiženého do ordinace praktického lékaře. Na základě anamnézy, fyzikálního vyšetření a testů rychlosti vedení nervových impulzů je pak syndrom karpálního tunelu diagnostikován.

iZdroj fotografie: Pixabay
Práce u počítače si vybírá často daň v podobě syndromu karpálního tunelu

Jak se syndrom karpálního tunelu léčí

Léčba záleží na stavu postižení středního nervu. Někdy je možné se vyhnout chirurgickému zákroku a léčba pak spočívá v používání dlahy, která drží zápěstí v neutrální poloze. Pomáhají i léky proti bolesti a ke snížení zánětu se dávají steroidní injekce do oblasti karpálního tunelu. Jestliže dojde k poškození středního nervu, je nutná většinou operace, která spočívá ve snížení útisku nervu okolními tkáněmi.

Jak zabránit vzniku syndromu karpálního tunelu

Omezit vznik syndromu karpálního tunelu lze změnou životního stylu. Důležité je správně léčit cukrovku a vysoký krevní tlak. Při práci s počítačem je nutné věnovat pozornost ergonomickému držení ruky a nepřetěžovat zápěstí. Pomáhá cvičení, pravidelné přestávky v práci, přikládání ledu na zápěstí nebo chlazení studenou vodou.

Jak se před vznikem syndromu karpálního tunelu chráníte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články