Útlak středního nervu, který probíhá spodní stranou zápěstí směrem do dlaně, působí bolesti, mravenčení nebo ztrátu citlivosti. Rychlou pomoc si naordinujete sami doma.
Syndrom karpálního tunelu je název pro soubor příznaků, které se objevují jako následek tlaku na střední nerv v zápěstí. Tento tlak způsobuje otok a vy můžete cítit necitlivost prstů, slabost nebo mravenčení. Doktor William Morrison jako nejčastější příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu vidí poranění, opakovaný pohyb zápěstí nebo součást kloubního onemocnění. Léčbou první volby je samozřejmě zvládnutí bolesti zápěstí bez nutnosti chirurgického zákroku. Co pro to můžete udělat doma?
1. Dlaha
Abyste přinutili ruku držet prsty a zápěstí v neutrální poloze a tím ulevili tlaku na střední nerv, noste dlahu. S dlahou provozujte běžné denní práce, hlavně takové, které vyžadují hodně pohybu ruky. Doporučuje se s dlahou i spát, aby se v noci ruka neohýbala a nevytvářel se další zbytečný tlak na zápěstí. Tím, že dlaha v noci pomůže uvolnit tlak na nerv, nebude vás probouzet nepříjemná bolest.
Dlahu zakoupíte v lékárně nebo v obchodě se zdravotnickými potřebami. Pokud vám nesedí, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Od nich získáte odborné doporučení, jak se svou rukou nakládat a třeba vám pomohou najít směr k další léčbě.
2. Teplé a studené obklady
Na zmírnění bolesti se odjakživa používaly obklady, teplé nebo studené. Pro zmírnění akutní bolesti a zánětu karpálního tunelu se doporučuje ochladit zápěstí. Použijte led zabalený do ručníku. Nikdy ho nepřikládejte přímo na holou kůži, abyste si nezpůsobili omrzliny. Nechte chladit ruku 10 minut. Jestliže se vám ulevilo, můžete opakovat proceduru klidně každou hodinu.
Teplé obklady naopak zmírňují bolest tím, že prohřejí a uvolní svalové napětí. Nejlepší je se prohřát večer před spaním tak, že si namočíte ruce a zápěstí na cca 10-15 minut do teplé vody.
3. Léky proti bolesti a zánětu
Z léků proti bolesti a na snížení zánětu se volí ty mírnější. Kromě pilulek nezapomeňte využít masti obsahující analgetika a protizánětlivé látky. Vyzkoušet můžete také přírodní masti. Pro zmírnění syndromu karpálního tunelu se hodí mast s obsahem arniky, kterou si potírejte a masírujte problematickou oblast zápěstí až po dlaň. Nanášejte ráno a večer, dokud příznaky nezmizí. Pokud jsou bolesti nezvladatelné, může lékař doporučit injekce do oblasti karpálního tunelu.
4. Potraviny pro podporu léčby
Abyste podpořili léčbu syndromu karpálního tunelu, přidejte do svého jídelníčku potraviny, které jsou známé svými protizánětlivými a analgetickými účinky. Velmi účinný je v tomto ohledu kurkumin, protizánětlivá složka obsažená v koření kurkumě. Kromě koření zmírňuje zánět také lněný olej, ten ale musíte užívat denně alespoň dva týdny, abyste mohli pozorovat účinek.
Lidová léčba doporučuje také bylinku třezalku tečkovanou, která je známá spíš jako antidepresivum, ale může pomoci napravit poškozené nervy a snížit bolest. U ní vezměte v potaz, že se jedná o léčivou bylinu, takže je nutné dodržet doporučenou dávku, aby nedošlo k předávkování.
5. Léčba základního onemocnění
Syndrom karpálního tunelu může doprovázet onemocnění, jako je cukrovka nebo artritida. Pokud je toto váš případ nebo se domníváte, že by mohl být, navštivte svého lékaře. Tato onemocnění je potřeba léčit včas, jinak mohou na těle napáchat nenapravitelné škody. Jestliže vás trápí pouze syndrom karpálního tunelu a nic z uvedených možností nezabírá nebo dochází ke zhoršování příznaků, navštivte svého lékaře nebo fyzioterapeuta. Jsou ale i další nemoci, které se projevují bolestí zápěstí.