Mladší jedinci se syndromu žlutých nehtů nemusejí tolik obávat. Je to onemocnění vyššího věku, jehož příčina ale není známá.
Mezi velmi vzácné nemoci patří i syndrom žlutých nehtů, které se projevuje malformacemi nehtů, abnormalitou dýchacího systému a vznikem otoků. Typická je pro něho zejména žlutá barva a to, že postihuje nehty na rukách i na nohách. Přitom nemá nic společného s plísňovým onemocněním, říká lékařka Heather Sateia, MD, i když na první pohled vypadají obě nemoci obdobně.
Jak se syndrom žlutých nehtů projevuje
Nejvíce do očí bijícím příznakem jsou změny na nehtech rukou nebo nohou. Získávají žluté zbarvení, nehtová ploténka je zhrublá a nehet může být nadměrně zakřivený. Prakticky se zastaví jeho růst a často dochází i k uvolnění nehtové ploténky od lůžka. Současně s tímto vnějším projevem se objevují potíže s plícemi – opakované záněty, pleurální výpotek, dušnost, kašel. Dochází i k otokům končetin, a to kvůli hromadění lymfy.
Syndrom žlutých nehtů se léčí symptomaticky
Může se stát, že syndrom žlutých nehtů je mylně diagnostikován jako refrakterní onychomykóza, a tak řada případů unikne správné diagnóze. I tak je syndrom žlutých nehtů vzácným onemocněním. Obvykle se léčí jednotlivé potíže zvlášť – antibiotiky u respiračních nemocí, chirurgicky u pohrudničního výpotku. Zkouší se i léčba kortikoidy nebo zvýšenými dávkami vitamínu E či zinku. Důležité je i nasazení diuretik pro odstranění přebytečné tekutiny z těla pryč.
Lze syndrom zcela vyléčit?
Příčiny nemoci nebyly zcela objasněny. Určitou roli sehrává i genetika. Syndrom žlutých nehtů se může vyskytnout u některých typů rakoviny, autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida. Jako léčba zabírá i lymfodrenáž, pomáhá nosit elastické kompresní oděvy. Díky dobře cílené léčbě se barva nehtů může vrátit do normálního odstínu. Ke zlepšení stavu dochází až u 30 % pacientů s tím, že se v terapii i nadále pokračuje, protože lymfedém se může stát chronickým.
Jaké jsou vaše zkušenosti s onemocnění nehtů?