Trávení mnoho času před obrazovkou může způsobit syndrom počítačového vidění - JakZdravě.cz

Trávení mnoho času před obrazovkou může způsobit syndrom počítačového vidění

Čas strávený před obrazovkou počítačů neustále roste. Ať už v zaměstnání nebo ve volném čase.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Lidské oko není úplně na takový typ zátěže uzpůsobeno, při dlouhodobém používání se může vyvinout Computer vision syndrom (CVS) – Syndrom počítačového vidění.
Jak působí obrazovka počítače na naše oči?

Dlouhodobé používání zařízení, jako například notebook, smartphone, tablet nebo osobní počítač, může vést k souboru příznaků související s očima a zrakem. Pro CVS jsou charakteristické tyto příznaky:

  • dvojité a rozmazané vidění
  • bolesti hlavy a krční páteře
  • zarudlé a suché spojivky
  • krátkozrakost

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Počítače a tablety využíváme stále více

Práce na počítači je pro oči zatěžující. Musí neustále zaostřovat a pohybovat se rychle v různých směrech. Často býváme příliš blízko u obrazovky. Pro oko je mnohem obtížnější sledovat jas a ostré kontrasty obrazovky než text v knize.

Jak problém řešit

Pokud máte problémy s očima, choďte na kontroly ke svému očnímu lékaři. Můžete mít nediagnostikované vady nebo špatnou sílu dioptrií. To vede k rozvinutí CVS a zhoršení vašich problémů.

Při potížích by se měla doba strávená před obrazovkou zkrátit, ne vždy je to ale možné, zvlášť když je počítač váš pracovní nástroj. Řešením jsou zvlhčující oční kapky, při pocitu suchosti v oku. Velkým pomocníkem jsou i oční cviky. Pokud už nějakou oční vadu máte, pomoci by mohla laserová operace očí.

Prevence je zásadní

Potíže není rozumné podceňovat, mohou mít dopad na kvalitu zraku i pracovní výkon. Pomoci by mohlo několik tipů, jak předejít chronické únavě očí při práci s počítačem. Například pravidlo 20–20–20. Každých dvacet minut práce si udělejte 20 sekund přestávku, kdy odvrátíte oči a zaostříte na vzdálenější bod.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sledování monitoru vede k mnoha problémům

Upravte si optimální polohu obrazovky, která by měla být zhruba 50-70 cm od obličeje a lehce pod úrovní očí. Zkuste se zbavit přebytečného jasu a osvětlení z okolí. Případně je možné využít speciální stínítko na obrazovku, které omezí množství dopadajícího světla.

Zaujměte pohodlnou polohu s nohama pevně na zemi a podloženýma rukama při psaní. Nezapomínejte na pravidelné přestávky. V mnoha případech obtíže vymizí, když se zkrátí čas strávený u obrazovky. Provedli jste všechny opatření a stav se nelepší? Je načase navštívit lékaře a společně najít vhodnou léčbu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů