Infekční zánět jater se běžně projevuje několika příznaky, ale může proběhnout i bezpříznakově. Jeho přenosu můžete zabránit pomocí snadných preventivních kroků.
Infekční zánět jater, odborně hepatitida, vzniká z mnoha příčin. Dle lékařky Alana Biggers, M.D. se většinou objevuje akutně, ale některé typy mohou přejít i do chronické formy, při které trvá onemocnění déle než 6 měsíců. Akutní hepatitida bývá velmi dobře léčitelná. Lze jí vyléčit bez komplikací během pár týdnů. U některých osob může zánětlivé onemocnění jater proběhnout i bez příznaků, ale existuje několik typických příznaků, u nichž byste měli co nejdříve vyhledat lékaře.
Příčiny infekční hepatitidy
Nejčastějšími spouštěči hepatitidy jsou viry, které jsou klasifikovány do kmenů A, B, C, D a E. Typ A a E se šíří především skrze potraviny a vodu. K přenosu virů B a C dochází při kontaktu s tělními tekutinami, jako je krev, vaginální sekret nebo sperma. Kmen D se přenáší výhradně krví. K přenosu postačí pouhé poranění kůže a sliznic. Hepatitida typu B, C a D je nebezpečná pro uživatele drog, osoby provozující nechráněný sex s více lidmi a osoby s tristními hygienickými návyky.
Hepatitida typu B
Tento typ zánětu jater je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění na světě. Protilátky proti tomuto viru byly nalezeny u téměř třetiny vyšetřené populace. Většina osob prodělá hepatitidu typu B bez příznaků. Stejně tak u většiny osob, které tuto chorobu prodělají, dojde k uzdravení a vytvoření imunity během dvou až šesti měsíců.
Příznaky infekční hepatitidy
U dětí probíhá zánět jater většinou bez příznaků. U dospělých se nemoc zpočátku projeví nadměrnou únavou, nevolností, zvracením, nechutenstvím, průjmem a bolestí břicha. Později se začnou objevovat typické příznaky, jako je tmavá moč, bledá stolice, nažloutlá kůže a žluté bělmo očí. Nemocná osoba vylučuje virus po celou dobu průběhu nemoci, to může být v řádu týdnů až měsíců. Z toho důvodu by měli tito jedinci omezit kontakt s ostatními lidmi.
Léčba infekční hepatitidy
U osob s bezpříznakovým nebo lehkým průběhem není potřeba žádná charakteristická léčba. Ta spočívá jen v mírnění potíží a dietě, která šetří játra. Při těžším zvládání nemoci bývají pacienti hospitalizovaní na infekčním oddělení. U některých typů hepatitidy se podávají antivirové léky.
Onemocnění probíhá většinou bez komplikací, ale u některých oslabených jedinců může přejít do chronické dlouhotrvající formy. Ve vzácných případech může dojít k závažným komplikacím, jako je selhání nebo cirhóza jater. Ojediněle se může rozvinout i nádorové onemocnění. Z těchto důvodů je nutné, aby i osoby s mírným průběhem docházely na lékařské kontroly.
Preventivní opatření
Proti šíření infekční hepatitidy jsou hlavními preventivní kroky správné hygienické návyky, jako je mytí rukou, používání výhradně svého zubního kartáčku nebo žiletky. Další prevencí je jezení dostatečně tepelně upravených potravin, pití vody z ověřených zdrojů a celkové vyhýbání se místům se špatnými hygienickými podmínkami, ke kterým mohou patřit i některé tetovací salony. Sexuálnímu přenosu se lze vyhnout pouze monogamním vztahem nebo chráněným pohlavním stykem. V současné době existuje také očkování proti hepatitidě A a B.