Nadměrné užívání vitamínu D je životu nebezpečné. Může vést až k poškození ledvin

Přestože je vitamin D důležitou živinou, která udržuje naše zdraví v pořádku, jeho nadbytečné množství může mít na náš organizmus negativní vliv.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamin D je živina, kterou naše tělo nezbytně potřebuje pro růst a vývoj svalových buněk, správné fungování imunitního systému, udržení zdraví kosterního systému a mnoho dalšího. Podle odbornice Jillian Kubala je však konzumace jeho nadbytečného množství pro náš organizmus paradoxně nebezpečná. Seznamte se proto s možnými vedlejšími účinky, které vás čekají, pokud přijímáte příliš vitaminu D. 
Přílišná konzumace vitaminu D je zdraví nebezpečná

Aby pro nás vitamin D tvořil riziko ve formě toxicity, musela by jeho hladina v těle stoupnout nejméně na 100 nanogramů na jeden mililitr. To je ovšem podle odborníků téměř nemožné, neboť i při užívání vysokých dávek doplňků stravy s touto živinou je nepravděpodobné, že by se hladina vitaminu D v krvi zdravého člověka blížila k těmto hodnotám. Přesto se však může stát, že k tomu dojde. Většina případů toxicity je podle statistik způsobena nesprávným dávkováním doplňků a chybami během předepisování. 

Zvýšená hladina vápníku

Jedna z nejdůležitějších rolí vitaminu D je pomáhat tělu vstřebávat vápník z přijímané potravy. Pokud to však s jeho příjmem přeženete, množství vápníku v krvi může dosáhnout hodnot, které jsou pro naše zdraví potenciálně nebezpečné. Příznaky toxicity tohoto vitaminu souvisejí především s hyperkalcémií, která způsobuje nevolnost, zvracení, svalovou slabost a poškození ledvin. Jde však také o stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, neboť může být život ohrožující. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zažívací potíže

Zvýšená hladina vápníku (hyperkalcemie) souvisí také se silnými zažívacími potížemi. Pokud tedy užíváte nadměrně velké dávky vitaminu Dmůžete v důsledku pociťovat bolesti žaludku, ztrátu chuti k jídlu, zácpu nebo průjem. Pokud tedy užíváte doplňky s vysokou dávkou tohoto vitaminu a již nějakou dobu se potýkáte se zažívacími potížemi, vyhledejte raději odbornou pomoc a nechte si změřit hladiny v krvi.  

Zmatenost a deprese 

Lidé s hyperkalcemií, kterou vyvolala toxická hladina vitaminu D v těle, se musí běžně potýkat s příznaky, jako je například zmatenost, deprese nebo psychóza. Podle odborníků však bylo v ojedinělých případech také nahlášeno u pacienta kóma. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Komplikace s ledvinami  

Jelikož může příliš mnoho vitaminu D v těle vést k vysoké hladině vápníku, je pravděpodobné, že se vám bude chtít častěji vyprazdňovat tekutiny z těla. To ovšem může vést ke ztrátě vody a odvápnění ledvin, což zase může znamenat jejich poškození nebo v některých případech dokonce k jejich selhání. 

Kolik vitaminu D přijímáte denně vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně