Věděli jste, jak důležitý je vitamín A pro vaše zdraví a v kterým potravinách ho lze najít?

Vitamín A je pro lidské zdraví naprosto nepostradatelný, podílí se zejména na fungování imunitního systému, zdravém vývoji kůže, kostí, ale také zubů, očí a měkkých tkání.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jeho optimální množství je nezbytné také pro správný růst a reprodukci. 

Jak lze vitamín A získat

Nejdůležitějším přírodním zdrojem vitamínu A jsou různé druhy masa, ryb, ovoce a zeleniny a také mléčných výrobků, například

  • plnotučné mléko
  • játra (zejména krůtí a hovězí)
  • mrkev 
  • červená paprika
  • rajčata 
  • ledový salát
  • špenát
  • hrášek
  • meloun
  • broskve.

Potraviny bohaté na vitamín A je také dobré konzumovat s ohledem na obsah beta-karotenu, který lidský organismus chrání před volnými radikály a jejich škodlivými účinky a také před přílišným slunečním zářením. 

iZdroj obrázku: Pixabay
Vitamín A je v řadě potravin

Doplňky stravy s obsahem beta-karotenu pomáhají navíc snížit riziko vzniku nádorového onemocnění. Užívání doplňků s vitamínem A vždy ale dopředu konzultujte s lékařem, protože hrozí předávkování tímto vitamínem, které může mít nepříznivé účinky na vaše zdraví. Pozor dejte zejména tehdy, pokud již užíváte například multivitamin s obsahem vitamínu A. Pokud na nějaký zdroj vitamínu A totiž zapomenete a bude jej konzumovat prostřednictvím dalších zdrojů, předávkování pak opravdu reálně hrozí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Má mnoho přínosů

Přínosy vitamínu A

Vitamín A je naprosto nezbytný pro zachování dobrého zraku, pro silné kosti a zdravé zuby. Velice pomáhá také při zacelování jizev a hojení různých ran.

Pokud jde o pokožku, je vitamín A zcela zásadní pro ty, kteří trpí akné. Pokud vitamín A konzumujete pravidelně, prospíváte tak pokožce tím, že eliminujete vznik vrásek, jemných rýh a také pigmentových skvrn. Tento vitamín také působí k vyhlazení pokožky a pokud vás trápí strie, přispěje k jejich výrazné redukci.

Jedná-li se o kvalitu vlasů, vitamín A zajišťuje optimální hydrataci a maz pokožky, což je nezbytné i pro optimální vlastnosti vlasů. Pokud jsou vaše vlasy poškozené a suché, vitamín A jim pomůže získat hladkost a hebkost. Vitamín A rovněž snižuje nežádoucí tvorbu lupů. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Máte pocit, že se vám láska vyhýbá? Přitáhněte si štěstí podle znamení zvěrokruhu
Události247
Události247
Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti
VědaŽivě
VědaŽivě
Neetické pokusy koktajícího vědce: Oběťmi se stalo 22 malých sirotků, projekt se jmenoval „Monster Study“
adbz
adbz
Lepší rajčata a papriky jste ještě nejedli. Tohle domácí hnojivo sice musíte nechat pár dní odstát, ale rozhodně se to vyplatí