Vitamín D pomáhá v boji s rakovinou | JakZdravě.cz

Vitamín D vás může ochránit před určitými typy rakovin. Jak ho do těla dostat bez kupovaných suplementů?

Japonská studie trvající 16 let prokázala, že vysoká hladina vitamínu D by mohla snížit riziko rakoviny až o 20 procent.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Japonská studie v průběhu 16 let sledovala kolem 33 000 jedinců ve věku 40 – 69 let. Za celou dobu se podařilo zjistit, že vysoká hladina vitamínu D by mohla chránit před výskytem určitých druhů rakoviny. Vědci samozřejmě přihlíželi i k dalším rizikovým faktorům, jako je například kouření nebo pití alkoholu.
Co je to vitamín D

Vitamín D se nachází v tučných rybách, oleji z rybích jater, nebo třeba ve vejcích. Tento vitamín pomáhá tělu využívat vápník a fosfor k tomu, aby kosti a zuby v těle byly silné a pevné. Když se budete slunit, vaše kůže dokáže vytvářet vitamín D, a také lze tento vitamín získat z určitých druhů potravin.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Sluneční záření je opravdu důležité

Je důležité si uvědomit, že naši prapředci byli lovci, a tedy celý den vystavení slunečním paprskům. S naším dnešním sporadickým pobytem na slunci se to v žádném případě nedá srovnávat. Kolik vitamínu D byste asi potřebovali, abyste dosáhli jejich hladin? Před několika lety byla provedena studie masajských pastevců, kteří žijí v Keni. Sice mají extrémně tmavou pleť, ale i tak má jejich pokožka stále schopnost vytvářet vitamín D.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Abychom se dostali na úroveň našich dávných předků, museli bychom denně přijmout 3 000 – 5 000 jednotek vitamínu D. Běžné doporučené minimum je 1 500 – 2 000 jednotek denně, přitom obézní lidé jich dokonce potřebují až třikrát více.

Jak dopadl výzkum

Na konci studie bylo diagnostikováno 3 301 případů rakoviny. Výsledky naznačily, že ti lidé, kteří měli v těle vyšší hladinu vitamínu D, měli o 20% nižší riziko vzniku rakoviny jakéhokoliv druhu. A to muži i ženy. Nejpřesvědčivější a nejlepší výsledky se týkaly rakoviny jater, kdy bylo riziko sníženo až o 50 %, a to zejména u mužů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Žádná souvislost nebyla nalezena s rakovinou plic nebo rakovinou prostaty. V místech, kde je větší teplo a slunce svítí více, byla nižší úmrtnost na nádorová onemocnění. Stále jsou však zapotřebí další výzkumy.

Zdroj: Nerdiest

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů