Vitamín D vás může ochránit před určitými typy rakovin. Jak ho do těla dostat bez kupovaných suplementů?

Japonská studie trvající 16 let prokázala, že vysoká hladina vitamínu D by mohla snížit riziko rakoviny až o 20 procent.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Japonská studie v průběhu 16 let sledovala kolem 33 000 jedinců ve věku 40 – 69 let. Za celou dobu se podařilo zjistit, že vysoká hladina vitamínu D by mohla chránit před výskytem určitých druhů rakoviny. Vědci samozřejmě přihlíželi i k dalším rizikovým faktorům, jako je například kouření nebo pití alkoholu.

Co je to vitamín D

Vitamín D se nachází v tučných rybách, oleji z rybích jater, nebo třeba ve vejcích. Tento vitamín pomáhá tělu využívat vápník a fosfor k tomu, aby kosti a zuby v těle byly silné a pevné. Když se budete slunit, vaše kůže dokáže vytvářet vitamín D, a také lze tento vitamín získat z určitých druhů potravin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sluneční záření je opravdu důležité

Je důležité si uvědomit, že naši prapředci byli lovci, a tedy celý den vystavení slunečním paprskům. S naším dnešním sporadickým pobytem na slunci se to v žádném případě nedá srovnávat. Kolik vitamínu D byste asi potřebovali, abyste dosáhli jejich hladin? Před několika lety byla provedena studie masajských pastevců, kteří žijí v Keni. Sice mají extrémně tmavou pleť, ale i tak má jejich pokožka stále schopnost vytvářet vitamín D.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abychom se dostali na úroveň našich dávných předků, museli bychom denně přijmout 3 000 – 5 000 jednotek vitamínu D. Běžné doporučené minimum je 1 500 – 2 000 jednotek denně, přitom obézní lidé jich dokonce potřebují až třikrát více.

Jak dopadl výzkum

Na konci studie bylo diagnostikováno 3 301 případů rakoviny. Výsledky naznačily, že ti lidé, kteří měli v těle vyšší hladinu vitamínu D, měli o 20% nižší riziko vzniku rakoviny jakéhokoliv druhu. A to muži i ženy. Nejpřesvědčivější a nejlepší výsledky se týkaly rakoviny jater, kdy bylo riziko sníženo až o 50 %, a to zejména u mužů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Žádná souvislost nebyla nalezena s rakovinou plic nebo rakovinou prostaty. V místech, kde je větší teplo a slunce svítí více, byla nižší úmrtnost na nádorová onemocnění. Stále jsou však zapotřebí další výzkumy.

Zdroj: Nerdiest

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr