Voda je pro lidský organismus nesmírně důležitá. Je však podstatné, aby byla čistá a její konzumace tak byla bezpečná. Voda, která dlouho stála, mění kvalitu i chuť.
Hydratace má prokazatelně příznivý vliv na vaše duševní i fyzické zdraví. Obecně se doporučuje vypít alespoň 2 litry vody denně. Jak upřesňuje expert na výživu Grant Tinsley, Ph.D., mužům od 19 let se doporučuje pít 3,7 litru vody denně a ženám od 19 let 2,7 litru. Můžete však pít vodu, která stála ve sklenici nebo otevřené plastové láhvi přes noc nebo ještě déle? Bude to mít nějaký negativní dopad na vaše zdraví?
Dlouho stojící voda
Voda, která dlouho stojí ve sklenici logicky nemá takovou kvalitu jako voda čerstvá. Okolní prostředí je plné prachových částic a znečišťujících látek, které se dostanou i do sklenice s vodou. V některých případech může dojít i k rychlému množení bakterií či plísní. Záleží na tom, kde jste vodu ponechali a také na teplotě vzduchu.
Zdravým lidem se obvykle po vypití této vody vůbec nic špatného nestane. Nemocnému člověku, zejména s nízkou imunitou, se však nedoporučuje tuto vodu pít, protože kontaminace může způsobit další infekci. To platí zejména pro pacienty po transplantaci, osoby podstupující chemoterapii nebo osoby s infekcí.
Chutná jinak
Pokud jste někdy ochutnali vodu, kterou jste nechali celou noc stát, určitě si pamatujete, že nechutnala stejně jako předchozí den. A to i v případě, že jste ji skladovali správně. Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení – za tuto změnu nemohou bakterie nebo mikroorganismy.
Změna chuti totiž může být způsobena jednoduše tím, že se oxid uhličitý ve vzduchu mísí s vodou, což vede k poklesu pH pitné vody. Tato voda je naprosto bezpečná, ale většina lidí si místo ní stejně raději dá sklenici vody čerstvé, protože je chuť odstáté vody odradí.
Nejlepší způsob skladování vody
Nejlepší je uchovávat vodu ve skleněné, kovové nebo plastové láhvi, ze které se ovšem nesmí uvolňovat chemikálie škodlivé pro lidský organismus. Některé plastové lahve obsahují BPA nebo podobné chemikálie, které se snadno vylouhují do vody, zejména pokud jsou vystaveny slunečnímu záření. BPA je pro lidský organismus škodlivý a některé výzkumy ho spojují se zdravotními problémy mozku a chování.
Ať už použijete jakoukoli nádobu, doporučujeme tyto láhve na vodu před dalším a dalším plněním pravidelně umývat a dezinfikovat, protože po nějaké době mohou v důsledku hromadění bakterií nepříjemně zapáchat.
Balená voda není vždy bezpečná
Bezpečnost balené vody závisí nejen na tom, jak byla láhev skladována a jak dlouho je ponechána na vzduchu. Její kvalitu a bezpečnost ovlivňuje také to, zda pijete přímo z lahve nebo vodu přeléváte do sklenice. Jakmile si totiž láhev přiložíte k ústům, může se do ní dostat pot, prach nebo kožní buňky, které mohou způsobit kontaminaci. Sliny, které se při pití přímo z lahve do vody dostanou, jsou také plné bakterií, které mohou rovněž zhoršovat kvalitu vody. Mikroorganismy a bakterie ve vodě jsou následně vystaveny světlu a teplu a rychle se množí.