Poruchy štítné žlázy jsou v lidské populaci poměrně běžným onemocněním. Jedni trpí její hyperfunkcí, druzí naopak hypofunkcí. Každé z onemocnění s sebou nese své nevýhody.
Štítná žláza je endokrinní žláza umístěná v krku pod hrtanem. Žláza produkuje dva hormony: trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4). Tyto hormony jsou odpovědné za regulaci energie, růstu a metabolismu. Poruchy štítné žlázy jsou v dnešní době zcela běžné. U přibližně 1 z 20 lidí se během života rozvine onemocnění štítné žlázy. Ženy trpí tímto druhem onemocnění častěji, ale problémy se mohou vyskytnout také u mužů, dospívajících a dětí.
Druhy onemocnění štítné žlázy
Onemocnění štítné žlázy se dělí na hypotyreózu a hypertyreózu. Obě tyto nemoci jsou způsobené nerovnováhou hormonů štítné žlázy. Štítná žláza buď produkuje nadměrné nebo naopak nedostatečné množství hormonu. Mezi hlavní příčiny onemocnění řadíme přetížení toxiny, chronický stres, kovy v těle a nedostatek jódu. Hypotyreóza může být navíc způsobená otravou lithiem či jódem, odstraněním štítné žlázy nebo Hashimotovou tyroiditidou.
Častějším onemocněním je hyperfunkce. Hlavními příznaky nemoci jsou podrážděnost, úzkost, nervozita, bušení srdce, úbytek hmotnosti, průjem, citlivost na teplo a poruchy spánku. Hypotyreóza nastává, když štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů štítné žlázy. Mezi hlavní příznaky patří únava, suchá kůže, bolest svalů, přibývání na váze, křeče, potíže se soustředěním, otoky, řídnutí vlasů a citlivost na chlad.
Prevence onemocnění štítné žlázy
Důležité je nebýt ve stresu. Stres vyčerpává nadledviny a to vede k riziku onemocnění štítné žlázy. Dobré je proto meditovat, cvičit jógu, dechová cvičení a chodit do přírody. Důležitá je i správná výživa. Omezte příjem sladkostí a rafinovaných potravin. Naopak jezte potraviny s obsahem jódu, omega 3 mastných kyselin, selenu a zinku. Skvělou prevencí je také očista těla v sauně nebo při termoterapii a samozřejmě také sport, který podporuje optimální produkci hormonů.
Jako prevence je vhodné také používat kvalitní doplňky stravy. Před jejich pořízením je však vhodné poradit se s lékařem. V případě potíží je vhodná také hormonální substituční terapie. Kromě všeho již zmíněného je neméně důležité také léčit alergie nebo detoxikovat tělo od těžkých kovů a toxinů. Kromě toho je nutné minimalizovat spotřebu lepku a mléčných výrobků, aby nedošlo k narušení trávicího systému.