Suchý zápal plic je velmi nakažlivé onemocnění, které však většina lidí vyleží u sebe doma. Zde naleznete vše, co byste o něm měli vědět.
Suchý zápal plic je onemocnění, které postihuje především horní a dolní dýchací cesty. Jde o infekci, kterou způsobují bakterie, jejichž přítomnost je velmi obtížné zjistit, a proto mnoho případů nakažení zůstává neodhaleno. Podle odbornice Avi Varma je suchý zápal plic obvykle mnohem mírnější než tradiční zápal plic, neboť nevyvolává žádné příznaky, které by vyžadovaly okamžitou hospitalizaci – většina příznaků navíc odezní během 3 až 5 dnů.
Vysoká nakažlivost
Suchý zápal plic je vysoce nakažlivé onemocnění, které nakažený jedinec může přenést na jinou osobu až po dobu deseti dnů. K nakažení dochází ve většině případech vlivem vzdušných kapének, které se uvolňují během kýchnutí, kašlání, nebo pokud mluví někdo, kdo se suchým zápalem plic již nakazil. Abyste tomuto onemocnění předcházeli, můžete dodržovat některé kroky, jako například pravidelné zakrývání úst a nosu rouškou nebo dodržování pravidelného mytí rukou. Mezi nejčastější příznaky suchého zápalu plic patří:
- bolest v krku
- přetrvávající kašel
- bolest hlavy
- slabost
- sípání
- únava
- horečka a zimnice
- bolest na hrudi
- bolest břicha
- zvracení
- ztráta chuti k jídlu
Příznaky suchého zápalu plic bývají většinou mírné a mnohdy mohou připomínat spíše běžné nachlazení. Navíc se mohou lišit podle místa infekce – například infekce v horních cestách dýchacích může způsobovat bolesti v krku, kašel anebo rýmu, přičemž infekce dolních cest dýchacích může způsobovat spíše příznaky jako je kašel, dušnost a sípání.
Typy suchého zápalu plic
Suchý zápal plic lze rozdělit na tři různé podtypy:
- Mycoplasmický zápal plic: Tento typ suchého zápalu plic, který způsobuje bakterie zvaná „mycoplasma pneumoniae“, bývá mírný a většina lidí se z něj zotaví bez jakékoliv léčby.
- Chlamydiový zápal plic: Tento typ suchého zápalu plic, který způsobuje bakterie zvaná „chlamydia pneumoniae“, může ve vašem těle vyvolat závažnou infekci. Během tohoto onemocnění většina lidí pociťuje buď mírné příznaky nebo si vůbec ničeho nevšimne.
- Legionelový zápal plic (legionářská nemoc): Legionářská nemoc je jedním z nejzávažnějších typů suchého zápalu plic, protože může vést k selhání dýchacích funkcí a následné smrti. Způsobuje ji legionella, druh bakterie vyskytující se ve sladké vodě, která může kontaminovat vodovodní systémy v obytných budovách.
Diagnostika a léčba
Vzhledem k tomu, že má suchý zápal plic obvykle velmi mírný průběh, většina lidí jeho přítomnost buď vůbec nezaregistruje nebo se rozhodne onemocnění spíše vyležet, než aby šli k doktorovi. Většinou jej však odborníci mohou diagnostikovat pomocí rentgenového vyšetření hrudníku nebo pomocí dostupných laboratorních testů.
Léčba suchého zápalu plic závisí především na tom, co stojí za jeho příčinou. Ke zmírnění příznaků tohoto onemocnění tak lze například použít antibiotika nebo antivirové léky, přičemž u velmi mírných případů může léčba zahrnovat pouze odpočinek u sebe doma. Pokud si však chcete od možných bolestí ulevit svépomocí, zde jsou kroky, které můžete podniknout:
- Snižte horečku užíváním paracetamolu, ibuprofenu nebo naproxenu.
- Vyhněte se lékům na potlačení kašle, protože mohou být kontraproduktivní.
- Pijte hodně vody a teplých nápojů.
- Používejte zvlhčovač vzduchu nebo si dejte horkou koupel, aby se vám lépe dýchalo.
- Dopřejte si co nejvíce odpočinku.
Jaké triky pro léčbu suchého zápalu plic znáte vy?