Slupku z cibule už nikdy nevyhodíte. Má antibiotické vlastnosti, podporuje růst vlasů a pomůže proti oteklým nohám i křečím

I když je slupka z cibule mnohými považována za odpad, je velice užitečná. Nevyhazujte ji a využijte jejích benefitů pro zdraví i krásu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od své babičky asi víte, že slupky z cibule jsou skvělým barvivem pro velikonoční vajíčka. Tím ale jejich schopnosti zdaleka nekončí. Mají antibiotické, antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které mimo jiné pomohou snížit tlak i hladinu cholesterolu, působí jako antidepresivum, zmírňují zánět, alergické reakce a funguje proti křečím.

Sbírejte a sušte cibulové slupky po celý rok

Velmi jednoduchým způsobem, jak využít cenné vlastnosti cibulové slupky, je přidat ji (omytou) například do polévky nebo omáčky. Těsně před podáváním ji jednoduše vytáhněte. Pro uchování je nejlepší papírový sáček nebo skleněná nádoba, do které omytou a usušenou cibulovou slupku můžete sbírat. A co s ní dál dělat? Vyzkoušejte jeden z následujících tipů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj proti kašli

Vložte hrst slupek z cibule do speciálního čajového sáčku nebo sítka a zalijte horkou vodou. Nechte odstát přibližně 20 minut a popíjejte čaj ještě teplý. Pokud je chuť pro vás příliš intenzivní, přidejte další bylinky, citron nebo med. Takto připravený nápoj posiluje imunitu a pomáhá při kašli. Při bolestech krku a při aftách můžete připraveným odvarem vykloktat ústní dutinu.

Barvení vlasů

Ano, čtete správně. Tento tip lépe funguje na blond vlasech. Vše, co potřebujete, je 30 až 50 gramů slupek. Vařte je asi hodinu v malém množství vody. Po dostatečné době vaření by z nich měla vzniknout hustá pasta. Tu oddělte přecezením a naneste ji na několik minut na vlasy. Pak je umyjte jako obvykle. Vaše vlasy získají zářivý přírodní odstín.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rychlejší růst vlasů

Cibulové slupky jsou bohaté na síru, která stimuluje tvorbu kolagenu. Vařte krátce slupky ve vodě, poté je přeceďte a použijte slitou tekutinu jako prostředek na opláchnutí vlasů. Vaše vlasy porostou rychleji a budou zářit více než kdy jindy. Směs můžete přelít do plastové láhve a uchovávat v lednici, abyste ji měli vždy po ruce. Ujistěte se, že vždy používáte organickou cibuli. Komerčně pěstovaná cibule může obsahovat pesticidy a škodlivé toxiny.

Koupel proti oteklým nohám a křečím

Odvar z cibulových slupek může pomoci předcházet otokům a křečím dolních končetin. Stačí povařit dvě hrsti cibulových slupek ve 250 ml vody a mírně vychladlý nálev přelít do lavoru s vlažnou vodou. Můžete si také dopřát relaxační koupel ve vaně, dejte si jen pozor, aby teplota lázně nebyla moc vysoká, horká voda otokům neprospívá. Trpíte-li na křeče, můžete si cibulové slupky naložit do nosného oleje a ten potom používat k masáži nohou.

Zdroj: Farmers Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články