Šťávy z různých druhů ovoce jsou často používané jako tradiční lidový lék. Nebo se také využívají jako prevence proti různým onemocněním.
Přínosy šťávy z ananasu se zabývali také vědci v moderním výzkumu. Zajímá se o ně například dietoložka Sade Meeks. Výzkumy potvrdili, že ananasový džus může mít opravdu dobré přínosy pro naše zdraví. Jde o zlepšení trávení, ale také zdraví srdce. Ananasová šťáva může také snížit zánět, a dokonce se hovoří o tom, že naše tělo může ochránit před rakovinou.
Šťáva je bohatá na živiny
Šťáva z ananasu je opravdu velice bohatá na živiny. Obsahuje více než polovinu doporučené denní dávky manganu a 19% doporučené denní dávky mědi. Navíc je v ní také vitamin B6 a vitamin C. Šťáva je navíc bohatá na draslík, hořčík, folát a thiamin. Právě tyto živiny jsou důležité pro zdraví kostí, imunitu, hojení ran a produkci energie. Navíc ananasová šťáva obsahuje stopové množství vápníku, zinku, cholinu, fosforu a vitaminu K.
Navíc je to také skvělý zdroj antioxidantů. Ty pomáhají neutralizovat nestabilní sloučeniny známé jako volné radikály, které se mohou hromadit v těle v důsledku stresu nebo nezdravé stravy. Šťáva také obsahuje bromelain. Tato skupina enzymů je spojená s přínosy pro naše zdraví. Může pomoci snížit zánět a zlepšit trávení. V neposlední řadě posiluje imunitu. Bromelain může navíc zlepšit zotavení z infekcí jako je bronchitida nebo zápal plic. Hlavně v případě, pokud se používá v kombinaci s antibiotiky.
Může pomoci trávení
Enyzmy, které obsahuje šťáva z ananasu fungují jako proteázy. Ty pomáhají rozkládat bílkoviny na menší podjednotky jako jsou aminokyseliny a peptidy. Skupiny enzymů mohou pomoci trávení u lidí, jejichž slinivka nemůže vytvářet dostatek trávicích enzymů, tedy těm, kteří trpí pankreatickou insuficiencí. Výzkum, který byl provedený na zvířatech navíc naznačil, že bromelain může pomoci chránit střeva před škodlivými bakteriemi způsobujícími průjem.
Bromelain může také prospět vašemu srdci. Studie ukázali, že látka snižuje vysoký krevní tlak a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Navíc minimalizuje závažnost anginy pectoris a přechodných ischemických záchvatů. Tyto studie jsou však omezené a je ještě za potřebí dalších výzkumů, aby mohly být závěry opravdu průkazné. Vědci dokonce tvrdí, že ananas má potencionální účinky proti rakovině. Je to právě kvůli bromelainu. Je však třeba ještě dále zkoumat jeho účinek na rakovinné buňky.
Šťávu z kterého ovoce máte nejraději a proč?