Hořčík na podzim jako dělaný: Zvyšuje výkonnost, bojuje proti depresím i negativním myšlenkám

Dbejte na své zdraví a pravidelně svému tělu dodávejte hořčík. Sami poté uvidíte, jaké pozitivní účinky na vás tato látka bude mít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hořčík patří mezi látky, které jsou pro tělo a správné fungování celého organismu velmi důležité. Je proto nutné jej neustále doplňovat a nikdy jeho potřebnou hladinu nenechat klesnou níž, než je nutné. Pokud však toužíte po pevném zdraví, zkuste tuto složku užívat pravidelně, a to jak ve stravě, tak v jejích doplňcích. Uvidíte, jaké přínosy to pro vaše tělo bude mít, uvedla  Franziska Spritzler.

Hořčík a zdraví je vážná věc

Nejspíš každý z nás by si při troše přemýšlení uměl vybavit reklamu, slogan nebo debatu o prospěšnosti a důležitosti hořčíku pro naše tělo. Když se však nad tím pokusíme zamyslet, nejedná se pouze o marketingové tahy, které by ve snaze dostat z lidí co nejvíce peněz, slibovaly a tvrdily i nemožné, ale o skutečně pravdivou a fakty podloženou informaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co však možná ani nevíme je to, jaké všechny benefity nám tato složka přináší a kde všude se s ní můžeme setkat. Podívejme se tedy společně na to, pro co vše je takový hořčík důležitý a co vše je touto jedinou složkou ovlivněno. Možná tak nakonec budete nejen poučeni, ale i překvapeni, a sami budete chtít zkusit tyto benefity na svém těle.

Podílí se na biochemických reakcích

Takto řečeno nebo napsáno to sice může znít nezajímavě a nezáživně, není tomu však úplně tak. Hořčík totiž patří mezi důležité minerály, které najdeme téměř všude, a to od lidského či zvířecího těla, přes zemi, oceán, až po rostliny. Na všech těchto místech hořčík odvádí svou práci, a díky němu je hned několik chodů a cyklů přesně tak, jak je známe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pouze v lidském těle se totiž podílí například na přeměně potravy na energii, tvorbě nových bílkovin z aminokyselin, nebo se dokonce podílí také na tvorbě či reparaci DNA a RNA. Kromě toho je však hořčík důležitý i pro samotný pohyb svalů, jejich kontrakce, a následné uvolňování. Také reguluje nervový systém a jeho „komunikaci“ s centrálou, která se nachází v mozku.

Zvyšuje výkonnost nejen u sportovců

Jednou z velmi pozitivních, a také především užitečných vlastností hořčíku je ta, díky které dokáže člověku zvýšit výkonnost, a to především při fyzické námaze. Dokonale se tak hodí pro sportovce či nadšence fitness aktivit. Využijí ji ale i lidé namáháni po pracovní stránce či ti, kteří se potřebují delší dobu pilně soustředit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se však ptáte, čím je taková věc způsobená, odpověď je poměrně jednoduchá. Hořčík totiž napomáhá přesunout cukr, který máme v těle, do svalů, a tím je tak dostatečně vyživí, dodá jim energii, a zároveň se nikde neukládá a nemůže člověku způsobit únavu ani příznaky vyčerpání.

Snižuje deprese a pesimistické myšlenky

Jednou z dalších šikovných (zejména v dnešní době) vlastností, které v sobě hořčík má, je pozitivní účinek na snižování příznaků depresí. K tomu využívá unikátní roli ve funkci mozku a zbavuje jej nepříznivých myšlenek a depresivního smýšlení. Pokud se však hladina hořčíku v těle sníží, mohou se příznaky depresí znovu objevit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Bojuje s cukrovkou a funguje i jako prevence

Hořčík jako takový výrazně přispívá a pomáhá lidem s diabetem 2. typu. V takovém případě totiž účinně a příznivě reguluje hladinu cukru v krvi, a tím pak pomáhá proti jejímu kolísání a dalším obdobným potížím. Nedávné výzkumy také naznačují, že vysoký podíl hořčíku v těle dokonale slouží jako prevence proti vzniku cukrovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snižuje krevní tlak a omezuje rizika srdečních onemocnění

Další dobrou zprávou připsanou na účet hořčíku je také ta, že tato minerální složka účinně pomáhá a slouží jako prostředek ke snižování vysokého krevního tlaku. Ten je totiž pro tělo velmi nebezpečný, zejména z hlediska srdce a nejrůznějších kardiovaskulárních onemocnění, které s sebou zvýšený krevní tlak přináší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy trpíte na kolísání nebo časté zvedání krevního tlaku, zkuste se se svým lékařem poradit o optimálním zdroji hořčíku. Sáhnout totiž můžete jak po stravě, ve které je tato látka obsažena, tak například i po nejrůznějších doplňcích stravy, které jsou vytvořeny k tomuto účelu. Zpravidla se jedná o různé druhy tablet či ve vodě se rozpouštějící šumáky.

Má protizánětlivé účinky u většiny infekcí

Hořčík jako takový disponuje také skvělou protizánětlivou vlastností, díky které si umí poradit s nejrůznějšími viry a bakteriemi jak v zárodku, tak i v podobě pokročilých infekcí či pořádně rozjetých zánětů. Ty doslova „nasaje“, a postupně je část po části účinně zlikviduje. Navíc zůstane v těle fungovat i jako prevence proti jejich dalšímu rozvoji či vzniku dalších podobných potvůrek, které jsou pro nás nezvanými a nebezpečnými hosty.

Pomáhá předcházet migrénám a bolestem hlavy

Migrény a bolesti hlavy obecně patří mezi ty méně příjemné záležitosti, které umí člověku rozladit celý den a připravit jej jak o náladu, tak i o chuť k čemukoliv. Často také bývají spojeny s nevolností nebo zvracením, a to už je pak celé špatně a pomůže nejčastěji jenom tabletka a pořádně to zaspat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejnovější studie této problematiky však přinášejí poměrně zajímavé zprávy o tom, že hladina hořčíku v těle dokáže účinně bojovat proti migrénám a nevolnostem, a že také funguje i jako jakási prevence před jejich vznikem. Pokud vás tedy často trápí tyto potíže, vyzkoušejte hořčík a sami uvidíte, jak se vše zlepší, a vy si konečně budete moci oddechnout.

Snižuje příznaky a průběh premenstruačního syndromu

Premenstruační syndrom postihuje ženy a je nepříjemným zpestřením jejich každoměsíčního cyklu, kterému musí čelit. Během premenstruačního syndromu (PMS) dochází k nejrůznějším nepříjemným křečím, zadržování vody v těle a nafukování, úzkostným až depresivním stavům, a dalším nepříliš příjemným jevům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je však jasně dokázáno, že pokud je hladina hořčíku v normě, je tento syndrom podstatně mírnější a všechny s ním spojené symptomy jsou mnohem lépe zvládnutelné. Na své si tak přijdou jak ženy, které „trpí“ méně, tak i muži, které pro jistotu jejich partnerky již předběžně stresují, aby jim to snad nebylo líto. Je však důležité brát to s nadhledem.

Kde tedy najdeme zdroje tak důležitého hořčíku?

Pokud tedy máme představeny všechny výhody a benefity, bylo by také dobré vědět, kde všude na hořčík můžeme narazit a jak se jím nejlépe zásobit. Základním zdrojem je samozřejmě strava, a to především ve formě dýňových semínek (46 %), špenátu (39 %), mangoldu (38 %), kvalitní tmavé čokolády (33 %), černých fazolí (30 %), mandlí (24 %), kešu oříšků (25 %), makrely (19 %), avokáda (15 %) a lososa (9 %).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však máte pocit nebo strach z toho, že byste mohli mít i přes správné stravování hořčíkový nedostatek, můžete sáhnout po doplňcích stravy, ve kterých je tato látka obsažená, a pohodlně ji tak do svého těla doplňovat. Nejčastěji se jedná o tablety nebo nejrůznější šumivé či rozpustné směsi a formy.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články