Lékařská záhada, pilulka konzumovaná ženami každý den po celém světě je spojena se zvýšeným rizikem násilné smrti

Studie, která trvala několik desítek let, zjistila, že uživatelky antikoncepčních pilulek mají vyšší riziko násilné smrti. Nikdo však neví proč.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V roce 1968 začali vědci z Royal College of General Practitioners sledovat přibližně 46 000 britských žen, přičemž polovina z nich aktivně užívala antikoncepční pilulky a druhá polovina nikoliv. Z výsledné zprávy této studie, která umožnila jeden z největších výzkumů zdravotních účinků hormonální antikoncepce na světě, vyplynulo, že uživatelky pilulek mají výrazně nižší riziko úmrtnosti na rakovinu a jiné nemoci než ženy, které je neužívají. Na druhou stranu má však první skupina vyšší riziko úmrtnosti na něco překvapivého: na násilí.

O antikoncepci toho moc nevíme 

Čím déle ženy pilulky užívaly, tím pravděpodobnější bylo riziko, že zemřou při znásilnění. U těch, které je užívaly déle než osm let, se riziko zvýšilo dokonce o 116 procent. Je to sice velmi malé zjištění, které je však natolik překvapivé a významné, že vědce dostatečně zaujalo. „Podle údajů odboru OSN pro hospodářské a sociální záležitosti užívalo v roce 2019 antikoncepční metodu přibližně 151 milionů žen na celém světě. Přesto však o ní stále mnoho nevíme,“ sdělil jeden z autorů studie. 

Partnerské preference 

Lisa Wellingová, docentka psychologie na Oaklandské univerzitě, se zabývá tím, jaký vliv mají hormony na chování. Zjistila, že uživatelky antikoncepčních pilulek mají tendenci používat více taktik, aby udržely svůj vztah nad vodou – stejně jako jejich partneři. „Žárlivost je normální reakcí lidí na potenciální nebo domnělé ohrožení jejich vztahu,“ říká docentka. „Je to však systém včasného varování, takže můžeme podniknout kroky k nápravě problémů ještě před rozchodem,“ dodala k tématu. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedním ze způsobů, jak se žárlivost může projevovat, je chování zaměřené na udržení partnera. To může být především kupování dárků či snaha o získání partnerovy pozornosti. Podle paní Wellingové to však může znamenat i násilí. Docentka také souhlasí s tím, že pilulky mohou mít vliv na to, koho si ženy vybírají za své milostné partnery. Pochybuje však, že s násilnými úmrtími mohou souviset hormonální změny. Výzkumy totiž ukazují, že uživatelky antikoncepce dávají přednost méně „mužným“ jedincům. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ženy dávají přednost „mužnějším“ jedincům především v době, kdy jsou plodné. Antikoncepční pilulka však udržuje stálou dávku hormonů, která napodobuje právě fázi ovulace,“ říká docentka Wellingová. „To znamená, že ženy, které aktivně užívají antikoncepci, nemají tendenci pociťovat výkyvy hormonů v průběhu cyklu, a proto nejsou změny jejich preferencí tak viditelné.“

Souvislost nebo příčina? 

Dalším možným vysvětlením je, že lidé mají tendenci k žárlivějším reakcím, když se jim zvýší hladina estrogenu. To je hormon, který antikoncepční pilulka spolu s progesteronem právě obsahuje. Bylo také zjištěno, že tyto syntetické hormony mají vliv na to, jak jsou jejich uživatelky spokojené se svým vztahem. Studie ukázala, že může dojít poklesu spokojenosti ve vztahu v momentě, kdy žena pilulky vysadí, nebo je naopak začne užívat. Většina vědců se však prozatím shoduje, že pro takový závěr není dostatek důkazů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále se během studie v roce 2002 přišlo také na to, že ženy užívající perorální antikoncepci získají v průměru větší počet sexuálních partnerů během svého života. Docentka Wellingová říká, že vyšší počet sexuálních partnerů obvykle zahrnuje i nezávazná setkání, označovaná jako takzvaný příležitostný sex. „Výzkumy potvrzují, že ženy, které mají více příležitostného sexu, jsou častěji oběťmi násilných činu,“ říká a zdůrazňuje, že nijak neobviňuje oběti. Jste i vy nebo vaše partnerka uživatelkou antikoncepce? 

Zdroj: Discovermagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články