Za vznikem deprese může být probíhající zánět v těle. Lze si snadno pomoc určitými potravinami

Britští vědci na základě studie zjistili, že lidé trpící depresí vykazují zvýšené zánětlivé parametry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Deprese, odborníky nazývaná jako rakovina duše, je poměrně rozšířenou duševní poruchou. Podle učebnic psychiatrie je utrpení pacientů s depresí horší než jakákoli fyzická bolest. Těžká neléčená deprese může dokonce způsobit smrt pacienta. I přes četnost výskytu této závažné poruchy není známa žádná spolehlivě účinná léčba. Současná terapie bývá spíše zaměřena na řešení důsledků tohoto onemocnění. Britští vědci se proto rozhodli zjistit, v čem spočívají skutečné příčiny vzniku této zákeřné choroby.

Deprese léčená antibiotiky?

Této studie se zúčastnilo 86 000 lidí. Vědci zkoumali jejich zdravotní a genetické informace. Jednalo se o dotazníky týkající se fyzického a duševního zdraví, genetické údaje a samozřejmě vzorky krve. U téměř třetiny z nich byla diagnostikována velká depresivní porucha a analýza vzorků jejich krve ukázala, že tito pacienti mají zároveň zvýšené markery zánětu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zatím není zcela zřejmé, zda příčinou vzniku deprese je akutní či chronický zánět virového nebo bakteriálního původu, který v těle probíhá, nebo naopak akutní deprese aktivuje imunitní systém člověka natolik, že organismus vykazuje pozitivní zánětlivé parametry. V prvním zmíněném případě by bylo v budoucnu možné, že akutní deprese nebude léčena antidepresivy, ale antibiotiky nebo antivirotiky.

Pochybnosti stále existují

David Curtis, čestný profesor na londýnském Genetickém institutu University College, je ale k takovým závěrům skeptický. Vyjádřil pochybnost nad zjištěním, že zánět hraje klíčovou roli při vzniku deprese, a uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by protizánětlivé léky mohly při léčbě deprese pomoci. Také zmínil, že zatímco protizánětlivé léky mají spoustu nebezpečných vedlejších účinků a jsou každoročně v USA odpovědné za tisíce úmrtí, antidepresiva jsou účinná a bezpečná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z faktorů, které depresi provází, je akutní nedostatek serotoninu v mozku. Serotonin je hormon, kterému se také říká hormon štěstí. Lidem trpícím depresí bývá obvykle podáván pomocí antidepresiv. Krátký a nepříliš silný záchvat deprese je možné zvrátit některými potravinami. Takovými přírodními antidepresivy jsou například ořechy nebo kousek kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Pokud ale takový stav trvá déle a popřípadě bývá doprovázen sebevražednými myšlenkami, je vždy nezbytné navštívit lékaře.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články