Začne to jako jeden nevinný opar, končí to závažnými komplikacemi. Pásový opar je hojně podceňované onemocnění s fatálními důsledky

Pásový opar je virová infekce, která je způsobena virem varicella-zoster (VZV), tedy stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Zjistěte, jak se tato nemoc léčí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Virus, který pásový opar způsobuje, může spát v těle hostitele roky po nákaze neštovicemi, u někoho se neaktivuje nikdy, pravdou ale je, že tato nepříjemná nemoc postihne během života každého třetího člověka. Nejčastěji se objevuje po 50 letech věku, ale není to pravidlem. Obvykle bývá postižena jedna strana těla, nejčastěji pas, hruď, břicho nebo záda. Příznaky se mohou objevit také na obličeji a virus může ovlivnit i některé vnitřní orgány.

Poznávací znamení: malé puchýře na jedné straně těla

Onemocnění je extrémně nakažlivé a léčba trvá dva až čtyři týdny. Příznaky se mohou lišit: Někteří lidé mají bolesti, ale žádnou vyrážku. Jiní mohou mít vyrážku s bolestí, která je doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka, zimnice nebo bolest hlavy. Ve valné většině případů se však pásový opar projevuje svědivými puchýřky. V nemocnici skončí kvůli této nemoci sice jen malé procento případů, ale nevyplatí se ji podcenit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
close up on herpes zoster on the back

Léčba pásového oparu

Důležitá informace: nikdy se nepokoušejte pásový opar léčit doma svépomocí. Nevystačíte si s léky proti svědění či lokální mastí, v naprosté většině případů je nutné nasazení antivirotik, aby se virus dál nemnožil. Ta se podávají buďto formou tablet, nebo jako infuze, pokud je stav vážnější. Antivirotika mohou:

  • snížit závažnost a trvání příznaků,
  • zabránit vzniku komplikací,
  • snížit riziko návratu vyrážky.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Blisters caused by herpes zoster in the hand and arm of a child.

Hojení puchýřů a vyrážky

Pro úlevu svědící pokožky je možné aplikovat přípravky, které urychlí hojení a mírní svědění. Oblíbený je zinkový olej či tekutý pudr, v lékárně vám nabídnou i mnoho dalších alternativ. V první fázi léčby je důležité postižená místa spíše vysušovat. Úlevu může přinést i chlazení studenou žínkou nebo koupele ve vodě s ovesnými vločkami. Promazávání postižené pleti se doporučuje až po odloučení všech stroupků a suché kůže, aby se předešlo druhotné infekci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aby uzdravení proběhlo rychle a hladce, je třeba dodržovat několik doporučení. Ta zahrnují užívání léků proti bolesti, maximální omezení stresu, pravidelnou a vyváženou stravu, volné, pohodlné a nedráždivé oblečení a používání chladivých gelů pro úlevu od svědění. Virus pásového oparu miluje oslabenou imunitu, proto mu nejlépe předejdete zdravým životním stylem a dostatečným množstvím pohybu.

Zdroj: Medical News

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články