Kdy je načase řešit zácpu s lékařem? Pro někoho běžný stav může vygradovat až ve fekální impakci

Zácpa se čas od času může objevit u každého. Nikdy to však není normální stav. Navíc je dost nepohodlná kvůli nadýmání a křečím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zácpa je stav, kdy máte tři nebo méně stolic během týdne, a navíc jsou obtížně průchodné. Většinou ji způsobují změny ve stravě, nedostatek vlákniny, dehydratace, některé léky jako třeba opioidy nebo diuretika a některé zdravotní problémy, jako je lupus, cukrovka či hypotyreóza. Za tímto stavem může stát také nedostatek pohybu a gastrointestinální poruchy. Zácpou se zabývá gastroenterolog Rudololph Bedford.

Co se děje při zácpě

Trávicí systém je jedna dlouhá trubice, která začíná krkem a končí konečníkem. Cestou je spousta zatáček. Ve chvíli, kdy se potrava dostane do tlustého střeva, voda v potravě se vstřebává a odpadní produkty se stávají stolicí. Zácpa je stav, kdy se stolice hromadí ve střevě a blokuje průchod. Může vás to nafouknout a způsobit bolesti. Zácpa se někdy může změnit ve vážnou situaci. A to hlavně právě kvůli bolesti. Kdy tedy navštívit lékaře? Kdy nastane ta nouzová situace, která může být nebezpečná?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte silné bolesti břicha, vyhledejte pomoc. Zácpa někdy může být horší než porodní bolesti. Ihned jděte k lékaři, pokud máte krev ve stolici. Někdo si myslí, že to jsou hemeroidy, ale může jít také o rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. A může jít i o další zdravotní problémy, které však vždy vyžadují léčbu. Pokud je zácpa opravdu dlouhotrvající a stolice neodešla už týden, raději se poraďte se svým lékařem. Příliš dlouhá doba bez pohybu může vést k fekální impakci, což je častější u starších pacientů.

Nenechte nic náhodě

Pokud máte při zácpě horečku, je to signál zajít k lékaři. Nejčastěji to naznačuje stav nazývaný divertikulitida. Jde o váčky, které se tvoří v tlustém střevě a mohou se zanítit. Stav se léčí antibiotiky a často dochází také k hospitalizacím. Pokud při zácpě začnete zvracet, je pravděpodobně vaše tlusté střevo vážně zablokované a je třeba vyhledat lékaře. A jak se léčí zácpa? Lékaři nejprve udělají různé testy, aby zjistili příčinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezitím mohou navrhnout projímadlo, případně také klystýr. To vám pomůže s pohybem střev a čištěním. Poté může dojít na kolonoskopii a další vyšetření. Sami můžete svému stavu pomoci tím, že budete pít hodně vody, budete jíst dostatek vlákniny a budete se pravidelně hýbat. Dobré je také poradit se s lékařem o lécích, které užíváte, zda neovlivňují zácpu. Sami však léky bez svolení lékaře v žádném případě nevyřazujte, to by mohlo být nebezpečné.

Co používáte proti zácpě?

Zdroj Healthline, Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články