Tonzilitida je infekční onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi. Pokud se včas neléčí, může způsobit vážné problémy nebo přejít do chronické fáze.
Mandle (tonzily) se nacházejí na zadní straně krku. Jedná se o lymfatické uzliny, které vám pomáhají chránit tělo před infekcemi. Pokud se mandle infikují, říká se tomuto stavu zánět mandlí neboli tonzilitida. Podle doktorky Alany Biggers je nutné vyhledat lékaře. Příčiny mohou být virové, ale ve většině případů bývá tonzilitida způsobená bakteriemi. Léčba antibiotiky bude nevyhnutelná. Proto je důležité znát příznaky tonzilitidy, abyste včas vyhledali lékaře, zvláště jedná-li se o dětského pacienta.
Bolest v krku a oteklé mandle
Mezi hlavní příznaky patří bolest v krku. Když se do něj podíváte, všimnete si velmi nápadně zvětšených a oteklých mandlí. V některých případech mohou otéct do té míry, že způsobují další problémy, jako například potíže při polykání nebo obtížné dýchání.
Bílé skvrny na mandlích
Další patrný příznak objevíte záhy. Na zvětšených mandlích si všimnete bílých až nažloutlých skvrn nebo stejně barevného povlaku. Jde o hnis. Tento stav je většinou doprovázen horečkou a je to hlavní důvod k urychlené návštěvě lékaře.
Dýchání ústy
Oteklé mandle způsobují dýchací potíže. Projevují se ztíženým dýcháním. Ve snaze si dýchání usnadnit, dýchá nemocný převážně ústy. Může se objevit jako doprovodný příznak zvýšené slinění, které je spíše výsledkem problematického polykání.
Celkové příznaky infekce
Kromě specifických příznaků tonzilitidy popsaných výše se přidávají příznaky, kterými tělo upozorňuje na přítomnost infekce. Je to zejména horečka, únava a nevolnost. Objevuje se bolest v krku, která trvá déle než dva dny. Přidat se může bolest ucha. V souvislosti s napadením mandlí se objevují potíže při polykání, chrapot a změna hlasu, případně zápach z úst z důvodu hromadění hnisu v mandlích.
Příznaky tonzlilitidy u mladších dětí
Tonzilitida se vyskytuje zpravidla u dětí starších dvou let. U mladších dětí bývá virového původu, u dětí předškolních a školních bakteriálního. Projevuje se změnami na mandlích podobně jako u dospělých, ale zbystřit byste měli, když se objeví některé příznaky jako:
- bolest v krku, na kterou si dítě stěžuje déle než dva dny
- obtíže při polykání
- horečka nebo zvýšená teplota
- nevolnost
- slabost
- zvracení
- bolesti břicha
- nadměrné slinění
- dýchací problémy
Poslední příznak je velice vážný, mandle mohou otéct do té míry, že způsobí špatnou průchodnost dýchacích cest. V tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.