Když nachlazení není jen nachlazení: Tonzilitida má podobné příznaky, přináší s sebou ale výraznou bolest

Tonzilitida je infekční onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi. Pokud se včas neléčí, může způsobit vážné problémy nebo přejít do chronické fáze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mandle (tonzily) se nacházejí na zadní straně krku. Jedná se o lymfatické uzliny, které vám pomáhají chránit tělo před infekcemi. Pokud se mandle infikují, říká se tomuto stavu zánět mandlí neboli tonzilitida. Podle doktorky Alany Biggers je nutné vyhledat lékaře. Příčiny mohou být virové, ale ve většině případů bývá tonzilitida způsobená bakteriemi. Léčba antibiotiky bude nevyhnutelná. Proto je důležité znát příznaky tonzilitidy, abyste včas vyhledali lékaře, zvláště jedná-li se o dětského pacienta.

Bolest v krku a oteklé mandle

Mezi hlavní příznaky patří bolest v krku. Když se do něj podíváte, všimnete si velmi nápadně zvětšených a oteklých mandlí. V některých případech mohou otéct do té míry, že způsobují další problémy, jako například potíže při polykání nebo obtížné dýchání.

Bílé skvrny na mandlích

Další patrný příznak objevíte záhy. Na zvětšených mandlích si všimnete bílých až nažloutlých skvrn nebo stejně barevného povlaku. Jde o hnis. Tento stav je většinou doprovázen horečkou a je to hlavní důvod k urychlené návštěvě lékaře.

Dýchání ústy

Oteklé mandle způsobují dýchací potíže. Projevují se ztíženým dýcháním. Ve snaze si dýchání usnadnit, dýchá nemocný převážně ústy. Může se objevit jako doprovodný příznak zvýšené slinění, které je spíše výsledkem problematického polykání.

Detailní pohled do krku na mandle s hnisavými skvrnami iZdroj fotografie: Spider.Dog/Creative Commons/ CC BY 2.0

Celkové příznaky infekce

Kromě specifických příznaků tonzilitidy popsaných výše se přidávají příznaky, kterými tělo upozorňuje na přítomnost infekce. Je to zejména horečka, únava a nevolnost. Objevuje se bolest v krku, která trvá déle než dva dny. Přidat se může bolest ucha. V souvislosti s napadením mandlí se objevují potíže při polykání, chrapot a změna hlasu, případně zápach z úst z důvodu hromadění hnisu v mandlích.

Příznaky tonzlilitidy u mladších dětí

Tonzilitida se vyskytuje zpravidla u dětí starších dvou let. U mladších dětí bývá virového původu, u dětí předškolních a školních bakteriálního. Projevuje se změnami na mandlích podobně jako u dospělých, ale zbystřit byste měli, když se objeví některé příznaky jako:

  •  bolest v krku, na kterou si dítě stěžuje déle než dva dny
  • obtíže při polykání
  • horečka nebo zvýšená teplota
  • nevolnost
  • slabost
  • zvracení
  • bolesti břicha
  • nadměrné slinění
  • dýchací problémy

Poslední příznak je velice vážný, mandle mohou otéct do té míry, že způsobí špatnou průchodnost dýchacích cest. V tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jaké jsou vaše zkušenosti se zánětem mandlí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články