Obecně může zázvor pomoci vyléčit některé nemoci nebo řadě z nich preventivně předejít. Někteří lidé by jej však jíst neměli.
Východní medicína používá jako léčivo nejrůznější byliny, plody popřípadě kořeny rostlin, jako je zázvor. Ten dokáže léčit některá onemocnění, zažívací potíže, napomáhá trávení a pomáhá předcházet nachlazení. Zázvor obsahuje spoustu vitamínů a enzymů, které jsou obecně pro tělo prospěšné, ovšem existují i případy, v nichž byste se mu měli vyvarovat.
Nízká tělesná hmotnost
Lidé s příliš nízkou hmotností by měli být těmi, komu by mohl zázvor více uškodit než pomoci. Tento kořen je totiž velice bohatý na vlákninu, která je plná enzymů a může zvyšovat hladinu pH v žaludku. Tímto dojde ke snížení chuti na jídlo a zrychlení spalování tuků, což není pro silně hubené lidi vhodné, naopak to může být velmi nebezpečné.
Špatná srážlivost krve
Osoby s hemofilií mohou trpět při dlouhodobé konzumaci zázvoru, může jim vadit také koření nebo čaj z této byliny. Kořen totiž stimuluje krevní oběh a neutralizuje účinek léku užívaných na léčbu špatné srážlivosti. Nejen to, vaše krev se může dokonce po požití zázvoru ještě více zředit, takže po menším zranění hrozí takto nemocnému člověku silné krvácení.
Během těhotenství
Ženy v očekávání by se měli zázvoru také vyvarovat, nemusíte jej však vysadit na celých 9 měsíců, kritickým se stává poslední trimestr. Bylina může těhotnou a jejich dítě ohrozit především tím, že stimuluje všechny svaly v těle, což by mohlo vést k předčasným kontrakcím. Enzymy v zázvoru obsažené mohou také zhoršit vstřebávání železa, čímž ochudíte své dítě o potřebné živiny.
Čím jej jednoduše nahradíte
Pokud potřebujete dostat pozitivní účinky zázvoru, je možné jej nahradit paprikou, ať už se jedná o chilli, červenou, žlutou či jakoukoliv jinou. Tato plodina dokáže efektivně nahradit velkou část pozitivních dopadů zázvoru, přičemž váš organismus nebude ohrožovat. Dalším produktem, který by dokázal bylinu nahradit je kajenský pepř s dostatečným detoxikačním efektem.