Zdravé potraviny, jimiž je nebezpečné se přejídat. Nadměrná konzumace může vést k otravě či nadýmání a plynatosti - JakZdravě.cz

Zdravé potraviny, jimiž je nebezpečné se přejídat. Nadměrná konzumace může vést k otravě či nadýmání a plynatosti

Zdravý jídelníček je základem pro plnohodnotný a dlouhý život. Co se ale stane, pokud se přejíte některou z těchto potravin?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdravé potraviny by neměly chybět v žádném jídelníčku. Ať už jde o jejich přínos vitamínů, minerálů či jiných živin přispívajících našemu organismu, jsou pro naše tělo předurčené. U některých z nich však existuje při jejich nadměrné konzumaci riziko nebezpečí, které může vést až k nejhoršímu. Na které potraviny byste si tedy měli dát největší pozor? 
Brokolice 

Tato superpotravina obsahuje silné antioxidanty, o nichž je známo, že snižují riziko rakoviny a srdečních chorob. Konzumace ve velkém množství však může vést k hypotyreóze neboli nízké aktivitě štítné žlázy. Obsahuje totiž thiokyanáty, které narušují absorpci jódu tělem, což přispívá k problémům týkajících se především nízké či vyšší váhy. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinná mléka

Problém s alternativami běžného kravského mléka, jako je mandlové, sójové nebo rýžové, spočívá v tom, že jsou často vysoce průmyslově zpracované. Obsahují velké množství přidaných cukrů. Častější užívání většího množství by tak mohlo způsobit nárůst hmotnosti. Obvykle obsahují málo rostlinné hmoty, například na jednu sklenici mandlového mléka jsou použity pouze čtyři mandle. 

Kokosový olej

Tento typ oleje, který je při pokojové teplotě díky obsahu nasycených tuků v pevném stavu, se stal velmi populárním mezi labužníky. Navzdory tomu však neexistují žádné skutečné vědecké důkazy o jeho přínosech pro zdraví. Nejlepší variantou tak zůstává extra panenský olivový olej, hroznový olej nebo jiné nenasycené oleje. Vždy je ale důležité dbát na spotřebované množství, jelikož obecně všechny druhy obsahují spoustu kalorií.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Tuňák

Tuňák je všestranný zdroj živočišných bílkovin, hořčíku, železa a omega-3 mastných kyselin. Pokud ale budete jíst jeho velké porce několikrát týdně, pravděpodobně se dostane do vašeho těla příliš mnoho rtuti. Ta patří mezi neurotoxiny. Následná otrava může vést od svalové slabosti až k rozmazanému vidění. Těhotným ženám a dětem se tak doporučuje konzumace ryb maximálně dvakrát do týdne.

Zelený čaj

Většina lidí může pít zelený čaj bez obav. Je bohatý na katechiny, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají v boji s rakovinou, záněty a srdečními chorobami. Tyto látky ale také mohou ovlivňovat vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Proto se vyhýbejte konzumaci zeleného čaje s jídlem, zejména když sportujete, a pijte ho, až vytrávíte.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Mezi zdravé stravování patří také konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné těstoviny a především luštěniny. Pokud vaše tělo není zvyklé na její vysoký příjem, může to způsobit zvýšenou produkci plynů a nadýmání. Vláknina ve stravě by tak měla být zavedena postupně a důsledně.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby