Zuby moudrosti jsou podle čínské medicíny ukazatelem dozrávajícího jedince. Pokud nás ale začnou trápit, rozhodneme se většinou pro jejich odstranění.
Dříve byly zuby moudrosti jedinou možností, jak mohl člověk přežít. Protože už kolem dvacátého roku života přicházeli lidé o druhé zuby, právě narostlé třetí stoličky jim přišly náramně vhod. V dnešní době si tyto „moudré“ stoličky spojujeme především se zdravotními komplikacemi a bolestí. Dorůstají v dospělém věku, mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem, a podle čínské medicíny dotvářejí naše skutečné já v době, kdy člověk dozrává. Někteří lékaři doporučují odstranění těchto zubů. Je to ale skutečně nutné?
Zuby moudrosti se kazí nejrychleji
Pokud patříte mezi šťastnější jedince a zuby moudrosti vám vyrostly bez větších potíží, stále ještě nemáte vyhráno. Důkladné čištění představuje problém zejména kvůli špatné dostupnosti, a proto se tyto zuby kazí mnohem častěji než ostatní. Když se ale prořezávají jen částečně, vytváří se kolem nich prostor, ve kterém se zachytávají zbytky potravy a hrozí infekce. Na rozdíl od horních stoliček, které se většinou bez problému zařadí ke chrupu, dolní zuby moudrosti rostou často napůl nebo nakřivo.
Pokud se na zubu objeví kaz nebo s ním máte stále nějaké trápení, je vhodné popřemýšlet nad jeho odstraněním. Zákrok probíhá pod lokální anestezií, a pokud jde o jednoduché vytrhnutí zubu, lékař nemusí ránu ani zašívat. Pouze důkladně lůžko vyčistí. V případě, že zub roste špatným směrem do kosti nebo ostatních zubů, provádí se chirurgický zákrok. Stomatolog odklopí dáseň, pomocí vhodných nástrojů zub vyndá a ránu sešije. Často jsou předepisována antibiotika jako prevence proti vytvoření zánětu.
Nechat vytrhnout i ty zdravé?
Pokud jsou vaše zuby zdravé, vyrostly bez problému, snadno se čistí, jsou správně umístěné a nezasahují do fungování sousedních zubů, není důvod, proč byste měli podstupovat extrakci zubu. K rozhodnutí pro vytrhnutí zubu byste měli přistoupit tehdy, jestliže jsou zuby zcela skryty pod dásní a nemohou se prořezat, nemají dostatek místa a hrozí tak, že poškodí ostatní zuby nebo když cítíte bolest v oblasti zubu, tvoří se tam cysty, případně dochází k zánětu dásní.
Rekonvalescence po zákroku trvá přibližně jeden týden a je vhodné co nejvíce chladit otok a podávat léky proti bolesti. Jako u každého zákroku, existují rizika i u extrakce třetích stoliček. Jen výjimečně se stane, že dojde k ulomení zubu, poškození druhého zubu nebo narušení nervu. Většinou zákrok probíhá v rukou odborníků bez komplikací a vás konečně opouští bolest. Pokud se se zuby nic akutního neděje, je zcela na vás, zda se rozhodnete „moudráky“ si v ústech nechat nebo ne.