Alissa Palladino, MS, RDN je registrovaná dietoložka. Svým pacientům doporučuje pravidelnou konzumaci granátového jablka, protože má na tělo blahodárný účinek.
Barva granátového jablko, jak sám jeho název napovídá, je krásně červená. V jeho vnitřku po rozkrojení naleznete malá semena. Toto ovoce je nízkokalorické s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů. Pro jeho zdravotní přínosy pro lidský organismus je dobré ho zařazovat do svého jídelníčku.
Co všechno granátové jablko obsahuje
V jednom granátovém jablku průměrné velikosti (asi 280 g) najdete 4,7 g bílkovin, 3,3 g tuku, 52 g sacharidů a 38,6 g cukru a 11,3 g vlákniny. Dále je bohaté na vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a vitamíny C a B9. Granátová jablka obsahují také antioxidanty a polyfenoly, které chrání tělo před účinky volných radikálů.
Proč je dobré granátová jablka jíst
- Neléčené chronické záněty v těle působí negativně na srdce a mohou stát za vznikem řady onemocnění, jako je diabetes mellitus 2. typu, rakoviny, Alzheimerovy choroby nebo nemocí srdce. Konzumace granátových jablek pomáhá zabránit chronickému zánětu.
- Granátové jablko dokáže také zpomalit růst rakovinných buněk u rakoviny plic, prsu, prostaty, kůže nebo tlustého střeva a jater. Potlačuje také zánětlivé reakce a oxidační stres.
- Plody marhaníku granátového jsou bohaté na polyfenolické sloučeniny, čím pozitivně působí na zdraví cév, snižují krevní tlak a pomáhají v boji proti ateroskleróze, která často vede ke vzniku mrtvice a infarktu.
- Granátová jablka snižují tvorbu ledvinových kamenů.
Zdraví pro váš mozek a lepší fyzická kondice
V granátových jablcích jsou obsaženy ellagitanniny, které chrání mozek před rozvojem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Ty totiž snižují oxidační poškození a zvyšují přežití mozkových buněk. Polyfenoly zase zlepšují vytrvalost při cvičení a účastní se také regenerace svalů, což ocení zejména sportovci.
Podpora trávicího systému
Granátové jablko má protizánětlivé a protirakovinné účinky a současně zvyšuje hladinu prospěšných střevních bakterií. Jeho probiotické účinky zlepšují střevní mikrobiom, což má i kladný vliv na obranyschopnost organismu. Kromě toho tyto plody obsahují vlákninu, která chrání střevo před zácpou či hemeroidy.
Jak často si domů kupujete granátová jablka?