Pomalý metabolismus –⁠ ničitel veškeré snahy zhubnout. Naštěstí existuje několik tipů, jak ho zrychlit

I přes genetické vlivy můžete zpomalený metabolismus rozproudit a udržovat si zdravou váhu. Důležité je zjistit, co za něj můj, a jak ho zaručeně zrychlit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ty se máš, možná říkáte své kamarádce, která má rychlý metabolismus, a svou hmotnost si díky tomu udržuje v optimální hodnotě. Pomalý metabolismus vede totiž k tomu, že člověk má problémy s přibývajícími kilogramy a bojuje pak s nadváhou nebo obezitou, říká lékař Craig Maurice Hales, MD z Johns Hopkins Medicine. Příčin pomalého spalování je více.

Co je to metabolismus

Vysvětleme si, jak v těle působí metabolismus. Je to důležitý proces, kdy se zkonzumovaná potrava zpracovává a přeměňuje na energii. Metabolismus má vliv na správné vstřebávání bílkovin, cukrů a tuků, čímž přispívá k celkovému zdraví organismu. Ovlivňuje ale také hmotnost. Je-li metabolismus neboli spalování rychlé, člověk má tendenci hubnout. V opačném případě kilogramy spíše nabírá.

Za vše mohou geny

Na rychlost metabolismu mají největší vliv genetické predispozice. Tedy to, co jste dostali do vínku od svých rodičů. Mají-li oni pomalejší metabolismus, budete ho mít s největší pravděpodobností i vy. Genetické vlivy příliš ovlivnit nelze. Zde pozitivně působí jedině vhodné cvičení, které pomáhá metabolismus trochu rozpohybovat a zrychlit, a také pravidelná strava s dostatkem bílkovin a kvalitních sacharidů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pro rychlejší metabolismus je nutné se začít více hýbat

Jak poznat zpomalený metabolismus

To, že metabolismus pracuje pomaleji, než byste si přáli, poznáte i podle určitých příznaků, kterými se projevuje. Jako první vás do očí trkne to, že nehubnete, přestože se stravujete zdravě. Můžete cítit častější únavu, mít suché vlasy i pokožku, každou chvíli máte chuť na sladké a trápí vás zimomřivost. To jsou nejčastější signály, které ukazují, že váš metabolismus nebude zrovna rychlíkem.

Na vině mohou být i nemoci

Za pomalejší metabolismus nemůžou jen geny, ale někdy v tom mají své prstíky také přidružené hormonální nemoci. Týká se to zejména cukrovky, poruch funkce štítné žlázy, nízké hladiny estrogenu i jiných výkyvů hormonů, Cushingova syndromu nebo poruch funkce lymfatického systému. V tomto případě je třeba nejprve přikročit k jejich léčbě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ke zdravému stravování fast food moc nepatří

Co dalšího ovlivňuje rychlost metabolismu

Kromě genů a hormonálních onemocnění mohou za pomalý metabolismus také externí vlivy, jakými jsou teplota okolí. Víte, že vyšší teplota spalování zpomaluje? Nerovnoměrný metabolismus s sebou nese nedostatek pohybu a nesprávné stravování, a to zejména tehdy, pokud jíte nepravidelně, a ještě navíc i nezdravě. A je třeba vzít na vědomí, že s přibývajícím věkem dochází v organismu ke zpomalení všech metabolických procesů.

Jak svůj metabolismus zrychlit

Co se týká genů, ty nezměníte. Upravit ale můžete svoji životosprávu tím, že začnete pravidelně jíst a cvičit. Je třeba také dodržovat pitný režim. Metabolismus pomáhají zrychlit některá koření (chilli, zázvor, pepř, skořice), černá káva s kofeinem, kvalitní odpočinek v noci a někdy i během dne.

Jakým způsobem se snažíte zrychlit svůj metabolismus?

Zdroj: WebMd

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články