Ledviny jsou párový orgán, který zastává v lidském těle velmi důležitou funkci. Mnoho běžných návyků je ovšem může velmi snadno poškodit.
Ledviny zastávají v lidském těle jednu z nejdůležitějších funkcí. Působí totiž jako organický filtr, který čistí krev od škodlivých toxinů, zárodků a infekcí, přičemž udržují rovnováhu vody a soli v těle, regulují krevní tlak a podílí se na tvorbě červených krvinek. Jak říká lékařka Lisa Hodgson, lidé ale často svými nezdravými návyky mohou tento párový orgán velmi snadno poškodit, což může mít závažné dopady na jejich zdraví. Níže se proto můžete podívat, čemu byste se měli vyhnout, abyste své ledviny udrželi v co nejlepší kondici.
1) Alkohol a kouření
Je dobře známo, že kouření a nadměrná konzumace alkoholu mají obecně špatný vliv na lidské zdraví. Tyto škodlivé návyky však zvláště ohrožují funkci vašich ledvin, které nemusí po čase zvládat přísun většího množství toxických látek a v důsledku kolabují. Pokud chcete chránit své zdraví, raději se jim proto vyhýbejte nebo je alespoň omezte na úplné minimum.
2) Nedostatek spánku
Nedostatek spánku může mít závažné dopady na lidské zdraví téměř v každém směru. Během noci totiž dochází k obnově ledvinové tkáně, a proto v případě nedostatku odpočinku tento proces neprobíhá úplně, což může vést v důsledku k úplnému selhání tohoto orgánu. Pokud se chcete chránit před potenciálními problémy, snažte se denně spát minimálně 7-9 hodin – vaše tělo vám jistě poděkuje.
3) Velký příjem kofeinu
Ačkoliv konzumace kvalitní kávy přináší určité benefity, rozhodně byste to s ní nikdy neměli přehánět. Velké množství kofeinu totiž škodí vašemu tělu, a to obzvláště vašim ledvinám – má totiž silné močopudné účinky, které vedou k nadměrnému odvodňování organismu, což nutí ledviny pracovat na plné obrátky, a to bohužel naprosto zbytečně. Důsledky tohoto problému mohou být fatální.
4) Sedavý životní styl
Sedavý životní styl ovlivňuje celé vaše tělo, a to ne zrovna v pozitivním směru. Často totiž vede k přetížení ledvin, zejména pokud pracujete vsedě po celou pracovní dobu. Abyste se vyhnuli potenciálním rizikům a chránili tak své zdraví před nebezpečím, snažte se každou hodinu alespoň na pár minut projít po kanceláři, protáhněte se nebo si během odpolední pauzy zajděte do posilovny. Pravidelné cvičení vám navíc pomůže předejít vzniku ledvinových kamenů.
5) Nadměrná konzumace soli
Největším zdrojem sodíku je pro člověka kuchyňská sůl. Pokud to s její konzumací přeženete, vaše ledviny, které jsou hlavním regulátorem metabolismu vody a soli, nemusí být schopny držet krok. Abyste se vyhnuli potenciálním problémům, snažte se své pokrmy příliš nesolit a vyhýbejte se slaným pochutinám, jako jsou brambůrky a další. Ty můžete nahradit raději zeleninou, která ledviny naopak podpoří.
6) Přebytek bílkovin
Nadměrná konzumace bílkovin může vést k zatížení ledvin, které se podílejí na jejich rozkladu a následném vylučování. Jde totiž o těžké sloučeniny, a proto v případě jejich nadbytku nemusí být tento orgán schopen vydržet jejich přílišný nápor. Abyste tomuto problému předešli, kontrolujte svůj příjem potravin přes kalorické tabulky. Mimo jiné jde také o častou příčinu ledvinových kamenů.
7) Nedostatečné pití vody
Stejně jako všechny orgány potřebují ledviny ke správné funkci dostatek vody. Ta pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla, přičemž vás také chrání před dehydratací. Denně byste proto měli vypít alespoň 2-3 litry.
Jak své ledviny chráníte před nebezpečím vy?