S postupujícím věkem má tělo tendenci ochabovat. Nemusíte ho ale nechat. Vhodnou pohybovou aktivitou, která sedne vašemu věku, se udržíte svěží a fit.
Narozeninová oslava čtyřicátých narozenin je už pár let za vámi a dortík s kamarádkami se na vás zase podepsal v podobě pár kil navíc? Připadá vám, že vaše postava není, co bývala? Nevěšte hlavu. Jednak je to přirozené, ale také to můžete celkem snadno změnit. Začít s aktivním pohybem a cvičením není nikdy pozdě. Michelle Pugle, spisovatelka a odbornice pro duševní první pomoc, radí, abyste pohybové aktivity propojili s tím, co máte rádi a co vás bude motivovat. Ideální je rodina, partner nebo kamarádka. Zdravý životní styl přece není jen pro jednoho.
Ideální cvičení po 40. roce
Nejlepší cvičení, které vás udrží v dobré kondici, bude takové, které kombinuje těžké a lehké intervaly. Výkonové intervaly by měly trvat od 30 sekund do 3 minut, aerobní (odpočinkové) by měly být třikrát delší než výkonové (silové). Tento princip můžeme nazvat „zaber a odpočiň si“. Pokud běháte nebo se chystáte začít, zkuste běžet tři minuty co nejrychleji, a pak devět minut běžte pomalu a odpočívejte. Stejně to dělejte i při cvičení s činkami, při plavání v bazénu, při lyžování nebo jízdě na kole. Účelem cvičení není se strhat.
Ideální délka cvičení je čtyřikrát týdně 40 – 60 minut. Chcete-li se vrhnout do organizovaného cvičení třeba s kamarádkami, vybírejte silový nebo intervalový aerobik, vhodný je také kickbox a latinskoamerické tance. Budete se divit, ale tanec vám kromě spálených kalorií vyčaruje dobrou náladu.
Blíží se padesátka? Nepřestávejte cvičit
Padesátka vás zpomalí, když jedete autem přes vesnici. Rozhodně by vás neměla zpomalit v pohybu. Jestli jste doteď nesportovali nebo jinak aktivně nežili, je nejvyšší čas začít. Vaše tělo vám poděkuje a vydrží vám sloužit o spoustu let navíc. I když svalové hmoty v tomto věku dál ubývá a tělo má sklon ukládat tuk, rozhodně by vás to nemělo odradit od pohybu. Naopak. Přidejte, sportujte, tancujte a radujte se z pohybu, protože to je jediná cesta, jak si udržet figuru a zdraví.
Když si tělo při cvičení stěžuje
Faktem zůstává, že jak tělo stárne, nezvládá už takovou zátěž a silové tréninky jako dřív. Snižuje se elasticita kloubů, mají větší sklon k poraněním a dlouho se hojí. Kosti ztrácí vápník a jsou náchylné k lomivosti. Tomu všemu ale dokážete zabránit. Čím? Fyzickou aktivitou. Vybírejte si cvičení, která nejsou náročná pro klouby, ale posílí svaly a kosti. Na běh a aktivity zahrnující skoky raději zapomeňte. Jsou i příjemnější sporty.
Ideální je chůze
Proč byste měli běhat, když vás nikdo nehoní? Chůze je mnohem zdravější. Pravidelné procházky v přírodě posílí vaše zdraví a vnesou vám do duše klid. Užívat si můžete také jízdu na kole a v zimě hurá na běžky. Tyto aktivity vám pomohou spalovat kalorie a neublíží kostem ani kloubům. Zařadit do pohybového programu lze také plavání nebo jógu, která vám uleví od bolestí zad. Doporučuje se také jízda na koni, ale tam už nemůžeme zaručit, že vaše jízda neskončí zlomeninou.
A jak často pohybové aktivity provozovat ? Doporučená doba se pohybuje okolo 40 minut až jedné hodiny. Dá se rozdělit na dva tréninky po dvaceti až třiceti minutách. Pokud vám to zdraví nedovoluje, nahraďte to všechno aktivitou, kterou provozovat dokážete. Třeba plaváním.
Cvičení 60+
Ještě jste žádný sport nedělali? Pravidelně necvičili? Pak se neváhejte rozpohybovat. Klidně i v šedesáti. Čím déle si udržíte tělo v pohybu, tím déle zůstanete aktivní a soběstační. Pro vaši věkovou kategorii se hodí protahovací cvičení, kde nehrozí poranění kloubů. Věnovat se můžete józe. Vyzkoušejte orientální gymnastiku, třeba tai chi, a brzy si nebudete moct svůj život bez pohybu ani představit.