Pocení je přirozený proces lidského organismu. Ženám však způsobuje velké problémy a staví je do nepříjemných situací. Lze tomu předejít?
Kapičky potu na čele, návaly horka a propocené koláče v podpaží. To je bilance, se kterou se musí v období menopauzy a i několik let poté prát každá žena. První změny nastávají po pětačtyřicátém roce a postupně eskalují. Účinná léčba neexistuje a ženám se dostává jen různých doporučení a babských rad, jak pocení omezit nebo alespoň regulovat, aby mohly vést plnohodnotný život bez zdravotních komplikací.
Kde se bere pocení?
Jako první se nabízí fyzické vypětí, nadměrný stres a nervově vypjaté situace. Na pocení se ale podílí i výrazná nadváha, nedostatečná kondice, genetické predispozice, problémy se srdcem a tlakem, cukrovka, infekce a záněty, onkologické onemocnění, revma a problémy s hrudní a krční páteří a trable se štítnou žlázou. Omezit ho bez řešení zdravotních obtíží nejde.
Psychická pohoda je základ
Zbavení se stresu je někdy úkol na celý život. Jen málokdo se umí odpoutat od všeho, co jej znervózňuje a probouzí v něm psychickou nepohodu. Existují však desítky metod, které v cestě za klidnější myslí pomohou. Nadměrný stres stojí za nespočtem zdravotních potíží a často je jednou z největších překážek v léčbě. Pocení není výjimkou a mentální diskomfort, který mimo jiné způsobuje nadměrnou produkci potu, si člověk způsobuje sám.
Pravidelná péče je povinnost
Kromě invazivního zákroku, kdy je potlačena funkce potních žláz, je nutné dodržovat základní hygienická pravidla. Také je důležité používat kosmetické přípravky, které zabraňují nadměrnému pocení a eliminují zápach. Účinná je i každodenní sprcha se střídáním teplé a studené vody. Co se týče oblečení, noste to z přírodních materiálů jako je stoprocentní bavlna, len, konopí nebo mušelín, ve kterých se kůže nedusí, ale může volně dýchat a má dostatek prostoru.