V prevenci i v boji s jakýmkoli onemocněním hraje klíčovou roli informovanost. Tady je základní přehled o rakovině žaludku, jejích příznacích, léčbě i prevenci.
Žaludek je orgán, který není nutné dlouze představovat. Je umístěn pod brániční klenbou, v levém podžebří. Pro trávení má nezastupitelnou funkci, podílí se na mechanickém zpracování potravy a zároveň na jejím chemickém natrávení. Onemocnění žaludku proto není radno brát na lehkou váhu. Nejhorší z onemocnění, které může žaludek potkat, je rakovina žaludku. Doktor Brett Barlow říká, že sice neexistuje spolehlivý způsob, jak se jí vyhnout, ale dá se její riziko vzniku minimalizovat.
Co je rakovina žaludku?
Jako rakovina žaludku se označuje nádorové onemocnění, které postihuje sliznici žaludku. Diagnostika bývá obtížná, protože problémy se objevují většinou, až když onemocnění postoupí do pokročilého stádia. V pozdních fázích má karcinom žaludku tendence se šířit a prorůstat ze žaludku do pobřišnice, takže je jeho úplné odstranění zcela nemožné.
Co způsobuje rakovinu žaludku?
Každou rakovinu způsobují buňky, které se vymknou kontrole a vytvoří nádor. Tento proces trvá několik let, to znamená, že nádor se vyvíjí velmi pomalu a po dlouhou dobu bez příznaků. Proč se buňky v žaludku zblázní a začnou si dělat, co chtějí, není přesně známo. Existují ale rizikové faktory, které je k tomuto chování mohou pošťouchnout. Mezi ně patří:
- genetická predispozice,
- výskyt rakoviny žaludku v rodině,
- chronický zánět žaludku,
- vředová choroba žaludku,
- věk nad 60 let,
- nadváha nebo obezita,
- nezdravý životní styl – především přesolené potraviny, alkohol, kouření, málo pohybu, hodně masa, málo ovoce a zeleniny, konzumace zkažených nebo nesprávně skladovaných potravin.
Jak poznat rakovinu žaludku?
V raném stádiu většinou nevykazuje onemocnění žádné příznaky. Později se ohlašuje především trávicími obtížemi. Příznaky se mohou podobat jiným onemocněním, jako je například vředová choroba žaludku nebo obyčejná infekce žaludku. Diagnózu může určit jedině lékař. Pokud se necítíte dobře, vyhledejte odbornou pomoc. Nejčastěji se objevují příznaky jako:
- pálení žáhy,
- nechuť k jídlu a úbytek na váze,
- neustálé nadýmání, říhání a poruchy trávení,
- pocit sytosti po snězení malého množství jídla,
- přetrvávající bolest břicha hlavně v levém podbřišku, může být ale špatně lokalizovatelná,
- nadměrná únava.
Co vás čeká u lékaře?
Lékař provede fyzikální vyšetření, prohmatá břicho a vyptá se vás na anamnézu a na současné obtíže. Na místě budou odběry a případné vyšetření stolice, zda se v ní nevyskytuje krev. Pokud by vzniklo podezření na rakovinu žaludku, jsou potřeba zobrazovací metody, aby se buď potvrdila, nebo vyvrátila. Tady může lékař doporučit endoskopické vyšetření jícnu a žaludku, při které je možnost odebrat vzorek tkáně k mikroskopickému vyšetření. Z dalších vyšetření vás může čekat CT, rentgen nebo ultrazvuk.
Léčba rakoviny žaludku
Pro léčbu je rozhodující, v jaké fázi se nádor nalézá. Nejčastěji se přistupuje k chemoterapii a radioterapii, kdy se cíleně ozařuje nádor. Pokud to lokalizace nádoru dovoluje, může se chirurgicky odstranit. Jako podpůrná léčba se přidává imunoterapie pro podporu imunitního systému, který výše zmíněnými postupy léčby hodně utrpí. Cílem léčby je zabránit dalšímu šíření. Nejčastěji metastazuje (šíří se) do lymfatických uzlin, plic, jater a kostí.
Jak předcházet rakovině žaludku?
Samotné rakovině žaludku zabránit nedokážete. Můžete ale svůj životní styl upravit tak, abyste její riziko vzniku minimalizovali. Co pro sebe musíte udělat?
- Udržujte si přiměřenou hmotnost.
- Jezte zdravou a vyváženou stravu, nepřesolujte a nejezte zkažené nebo plesnivé potraviny.
- Vyhýbejte se alkoholu a kouření.
- Pravidelně cvičte a nevyhýbejte se fyzické aktivitě.