Doma v lékárničce má aktivní uhlí jakožto prostředek proti průjmu asi každý. Tento vysoce adsorpční prášek má však mnohá další využití.
Aktivní uhlí je jemný černý prášek bez zápachu, který výborně pohlcuje toxiny. Tato jeho schopnost mu propůjčuje celou řadu léčebných a kosmetických využití, od léčby průjmu po čištění pleti a bělení zubů. A jak vysvětluje farmaceutka Dr. Alisha D. Vassar-Sellers, v medicíně se nejčastěji používá na pohotovosti k léčbě předávkování.
Co je aktivní uhlí
Aktivní neboli černé uhlí je extrémně adsorpční látka, kterou tělo nedokáže vstřebat. Dokáže na sebe navázat obrovské množství toxinů a jiných látek, a následně je přirozeně odstranit z těla. Výroba aktivního uhlí zahrnuje zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako je dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty.
Tento aktivační proces zbaví dřevěné uhlí dříve adsorbovaných molekul a znovu uvolní vazebná místa. Navíc se tím zmenší velikost pórů v uhlí a vytvoří více otvorů v každé molekule, čímž se zvětší jeho celkový povrch. Výsledkem je, že jedna čajová lžička aktivního uhlí má přibližně stejnou plochu jako fotbalové hřiště. A právě to je základem jeho neuvěřitelné adsorpční schopnosti.
Možnosti použití aktivního uhlí
Světová zdravotnická organizace schválila aktivní uhlí pro nouzovou léčbu předávkování nebo otrav. K dalšímu lékařskému využití chybí dostatečné vědecké výzkumy, případně jsou studie jen ojedinělé či velmi malé. Zastánci aktivního uhlí jej však vzhledem k silným schopnostem při odstraňování toxinů navrhují jako léčbu stále se rozšiřujícího seznamu onemocnění. Mezi možnosti použití aktivního uhlí, která určitými důkazy podložena jsou, patří:
1. Zdraví ledvin
Aktivní uhlí může napomáhat funkci ledvin tím, že filtruje nestrávené toxiny a léky. Aktivní uhlí se zdá být obzvláště účinné při odstraňování toxinů pocházejících z močoviny, hlavního vedlejšího produktu trávení bílkovin.
2. Střevní plyny
Předpokládá se, že prášek z aktivního uhlí dokáže narušovat střevní plyny, ačkoli vědci stále nechápou jak. Pravděpodobně je to ale způsobeno tím, že kapaliny a plyny zachycené ve střevě mohou snadno procházet miliony malých otvorů v aktivním uhlí a tento proces je neutralizuje.
3. Filtrace vody
Lidé již dlouho používají aktivní uhlí jako přírodní filtr vody. Stejně jako ve střevech a žaludku dokáže aktivní uhlí interagovat s řadou toxinů, léků, virů, bakterií, plísní a chemických látek, které se nacházejí ve vodě, a adsorbovat je. V komerčních zařízeních, jako jsou například střediska pro nakládání s odpady, se pro jednu část filtračního procesu často používají právě granule aktivního uhlí. I produkty pro domácí filtraci vody jsou mnohdy založeny na aktivním uhlí, většinou se používají uhlíkové patrony k čištění vody od toxinů a nečistot.
4. Průjem
Vzhledem k jeho použití jako gastrointestinálního adsorbentu při předávkování a otravách je aktivní uhlí účinné i proti průjmu. Ve výzkumu v roce 2017 dospěli vědci k závěru, že je to tím, že dokáže na svém povrchu zachytit kromě toxinů i bakterie, které průjem způsobují. Vědci také poukázali na to, že aktivní uhlí má málo vedlejších účinků, zejména ve srovnání s běžnými léky proti průjmu.
5. Bělení zubů a zdraví ústní dutiny
Desítky přípravků na bělení zubů obsahují aktivní uhlí. Mnoho výrobků pro zdraví ústní dutiny, které obsahují aktivní uhlí, tvrdí, že mají různé výhody, např. že jsou:
- antivirové,
- antibakteriální,
- protiplísňové,
- detoxikační.
Roli zde hraje právě schopnost aktivního uhlí pohlcovat toxiny, ale neexistuje žádný konkrétní výzkum, který by jeho použití pro bělení zubů nebo zdraví ústní dutiny podporoval.
6. Péče o pleť
Aktivní uhlí může pomoci vytáhnout mikročástice, jako jsou nečistoty, prach, chemické látky, toxiny a bakterie na povrch pokožky, což usnadňuje jejich odstranění. Proto je aktivní uhlí častou složkou čisticích pleťových masek.
7. Deodorant
Aktivní uhlí pohlcuje pachy a škodlivé plyny, takže je ideální jako deodorant do podpaží, bot i ledničky.
8. Kožní infekce
Aktivní uhlí pohlcuje škodlivé mikroby z ran, a tím vlastně působí jako přírodní náhražka antibiotik. Používá se tímto způsobem hlavně v lidovém léčitelství a některých kulturních medicínách, kde nejsou antibiotika dobře dostupná.