Nejen se zvyšujícím se věkem se vám mohou začít klepat ruce. Může za to zeslábnutí svalstva, únava, stres nebo vážné onemocnění.
Jestliže samotný třes trvá jen krátkou chvíli, ve většině případů se bude jednat o projev únavy svalů nebo výsledek dlouhodobého působení stresu. Delší trvání tohoto problému však může poukazovat i na závažnější onemocnění, což je důvod k návštěvě lékaře. Pokud si nejste jisti příčinou třasu, zavolejte raději svému doktorovi, který vás pošle na neurologické vyšetření.
Možná se u vás rozvíjí Parkinsonova choroba
Mimo ty méně vážné a přehlédnutelné příčiny můžeme mezi důvody třasu rukou zahrnout i vážná onemocnění. Nejčastějším z nich je Parkinsonova choroba, která se na začátku projevuje právě neovladatelným třesem. Jiné části těla mohou naopak „zatuhnout“ v jisté pozici, zatímco se vám ruce a nohy klepou i přes to, že právě nehnutě sedíte.
Nemoc je těžce léčitelná, její průběh však můžete výrazně zpomalit. Pokud byste jí nevěnovali pozornost, začne vám pomalu komplikovat život, jelikož se třasy stanou silnějšími. Nakonec choroba postihne i ostatní svalstvo a běžné věci jako mluvení, kousání či polykání se pro vás stanou obtížnými. Pokud na sobě tedy kromě třasu pozorujete i poruchu rovnováhy, ztuhlost a únavu, kontaktujte lékaře.
Méně závažné příčiny klepání rukou
Často se s třasem rukou spojuje silný či dlouhotrvající stres, který člověk dlouze přehlíží a neřeší. Stavy úzkosti se totiž mohou projevit i na vašem těle, například právě svalovými křečemi, tiky nebo třesením. Ostatní projevy neurózy či stresu mohou být blízké těm, které doprovází Parkinsonovu chorobu, nemusíte je tak na první pohled rozeznat.
V některých případech se také může jednat o pouhou únavu po dlouhé námaze. Přetažené svalstvo už nemá takovou sílu a i při jednodušších pracích, jako je zvednutí hrnku s čajem, se mohou rozklepat. Podobně se na vašem těle projevuje i stárnutí, rozdíl oproti Parkinsonově chorobě je však v tom, že v případě této nemoci se třesete i bez námahy a v klidovém stavu.