Proč se na nehtech objevují bílé skvrny –⁠ skutečné důvody a kdy je na čase s touto „banalitou“ zamířit k lékaři

Nejčastější příčina bílých skvrn na nehtech je poranění nehtové ploténky. Jsou ale i další. Léčba nemocí projevujících se bílými skvrnami patří do rukou lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bílé skvrny nebo tečky se čas od času objeví i na zdravých nehtech. Nejčastější příčinou bývá poranění nehtové ploténky. Doktorka Cynthia Cobb nabádá ke klidu, protože se nejedná o žádný akutní stav. Upozorňuje ale, že byste stavu měli věnovat pozornost. Bílými skvrnami na nehtech vám chce tělo sdělit, že něco není úplně v pořádku. Někdy se tak může projevovat i samotné onemocnění nehtů.

Leukonychie – bílé skvrny na nehtech

Odborně se bílým skvrnám na nehtech říká leukonychie. Částečná leukonychie se projevuje jako drobné bílé tečky, čáry nebo skvrny. Při celkové leukonychii dochází k vybělení celých plotének nehtů. Může postihnout jeden, ale i všechny nehty na prstech rukou i nohou. Vzhled bílých teček nebo čar může být na každém nehtu trochu jiný.

Co tedy na nehtech nejčastěji najdete?

  • drobné bílé tečky (nejčastější)
  • čáry podélně přes nehet
  • větší tečky nebo čáry rovnoběžné se základnou nehtu
  • velká tečka nebo skvrna po poranění nehtu
  • několik teček po celém nehtu v souvislosti s alergickou reakcí
iZdroj fotografie: Pixabay

Příčiny bílých skvrn na nehtech

Bílé skvrny na nehtech jsou poměrně běžné, hodně se s nimi setkáte u dětí. Ve většině případů nejsou nijak nebezpečné a může je mít na svědomí skutečně široká škála faktorů. Toto jsou některé příčiny, které mohou za vznikem bílých skvrn stát.

  • Alergie nehtu na kosmetiku – lesk, lak, odlakovač atp., se může projevit bílými skvrnami. Totéž platí při používání akrylových nebo gelových nehtů.
  • Plísňové onemocnění nehtů (onychomykóza) může začínat bílými skvrnkami na nehtech, postupně se šíří a postupuje k nehtovému lůžku.
  • Existuje i dědičná leukonychie, ale je velmi vzácná.
  • Běžnější příčinou je poranění nehtů nebo špatně prováděná manikúra.
  • Léky jako chemoterapeutika nebo sulfonamidy mohou jako vedlejší účinek způsobit na nehtech bílé skvrny.
  • Otrava těžkými kovy (arsen, olovo) se projevuje zvrásněním a dalšími změnami na nehtových ploténkách.
  • Nedostatek minerálů jako je vápník a zinek na sebe upozorňuje bílými tečkami nebo skvrnami na nehtech.
  • Kožní onemocnění, například ekzém nebo psoriáza (lupénka), v některých případech postihují také nehty. Projevy jsou podobné a je třeba je odlišit.

Kdy k lékaři?

Pokud víte, že bílá skvrna na nehtu vznikla v důsledku poranění, pak k lékaři určitě nemusíte. (Pokud se ale jedná o vážné poranění, zastavte krvácení a jděte rovnou na chirurgii.) Jestliže je pro vás původ bílých skvrn záhadou nebo se skvrny šíří dále strukturou nehtu, bude lepší lékaře navštívit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Diagnostika

Lékař si vaše nehty prohlédne a doporučí další postup. Plísňové onemocnění pozná na první pohled nebo si pomůže ještě vyšetřením kousku nehtu pod mikroskopem, tzv. histologií. Pokud bude mít podezření na nedostatek minerálů nebo jiné onemocnění, všechny důležité údaje zjistí z odběru krve. Zjistí-li lékař, že postižení nehtů souvisí s kožním onemocněním, pravděpodobně vás odkáže k dermatologovi.

Léčba

Způsob léčby se bude odvíjet od příčiny. Na plísňová onemocnění nehtů velmi dobře zabírají antimykotické kapky a krémy. U lupénky a ekzému už je řešení složitější. Jestliže se prokáže, že trpíte nedostatkem některých minerálů, lékař vám doporučí doplněk stravy a jeho dávkování. Pokud se neprokážou nejběžnější příčiny, váš lékař se zaměří na hledání vzácnějších příčin.

Při léčbě buďte trpěliví. Poškozený nehet odrůstá pomalu. Nefunguje to tak, že jeden den namažete mastičku a druhý den budete mít krásné nehty. Na to je potřeba se psychicky připravit a vydržet, i když to na první pohled vypadá, že léčba nezabírá.

Jaké problémy s nehty trápí vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články