Přemýšlíte, jakou dietu zvolit, abyste docílili své vysněné postavy? Pravdou je, že se jich nabízí celá řada. Ne všechny jsou však vhodné. My se nyní zaměříme na rizika spojená s keto dietou. Keto dieta je doslova hitem poslední doby.
Má mnoho příznivců, avšak i dost odpůrců. Její základy totiž spočívají ve zvýšené konzumaci tuků a omezeném příjmu sacharidů. Co keto dieta v těle přesně způsobuje?
V organismu dochází k takzvané ketóze
Ketóza je v podstatě stav, kdy játra používají uložený tuk k produkci ketonů, které organismu dodávají energii. K tomuto procesu dochází v momentu, kdy nepřijímáme žádné sacharidy. Obecně lze říct, že naše tělo si „myslí“, že hladoví, když nekonzumujeme cukry.
Kontrolovat, zda jste ve stavu ketózy můžete jednoduše tak, že si zakoupíte v lékárně indikační proužky do moči, v té se právě při ketóze ketony objevují.
Riziko rozvoje nepříjemných tělesných příznaků
Pokud omezíte konzumaci sacharidů, vašemu tělu se to nemusí úplně pozdávat. Jedná se totiž o nepřirozený stav, jelikož jako lidé potřebujeme všechny látky: od tuků, bílkovin, až právě po cukry. Organismus tak přepne do protiútoku a může způsobit následující příznaky:
- zvýšenou únavu
- závratě
- nespavost
- bušení srdce
Dále můžete pociťovat křeče, nebo dostat průjem a také zácpu v důsledku omezeného příjmu ovoce a zeleniny v jídelníčku.
Riziko nedostatku vitamínů a minerálů
Omezení se jen na jednotvárnou stravu plnou tuků představuje riziko pro vznik avitaminózy. Vašemu tělu mohou chybět důležité vitamíny jako jsou vitamín C, D a také minerální látky a stopové prvky, jako jsou vápník, draslík, hořčík.
Riziko hypoglykémie
Snížení hladiny cukru v krvi je obzvlášť nebezpečné u diabetiků. Pokud zvažujete, že zkusíte keto dietu a máte v anamnéze cukrovku, poraďte se raději předtím se svým ošetřujícím lékařem.