Bolesti v zádech patří k velmi častým důvodům pracovní neschopnosti. Přispívá k nim současný způsob života, ve kterém převažuje sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.
Pokud chcete předejít vzniku problémů se zády, je třeba se jim věnovat. Pracujete-li především vsedě a během dne pohybu příliš nedáte, tak byste měli ve volném čase trochu tělo procvičit. Tím posílíte svaly, které během dne zahálí, a protáhnete ty, jež jsou přetěžované, říká certifikovaný osobní trenér Daniel Bubnis. Když necháte svaly bez pohybu, bolesti v zádech se časem ozvou i u vás.
Jak vzniká špatné držení těla
Vadné držení těla je způsobeno oslabením svalového aparátu, pokud člověk zanedbává vhodnou pohybovou aktivitu. Páteř je totiž udržovaná ve správném postavení pomocí systému svalů, kloubů a vazů. Zeslábne-li svalový aparát a dochází-li ke svalové dysbalanci, vznikají kulatá nebo plochá záda či labilní postoj. Náprava je možná pomocí vhodného cvičení pod vedením fyzioterapeuta. Pacient se naučí doporučené cviky, které pak pravidelně doma cvičí. Tím může dojít ke zlepšení vadného postoje.
Co způsobuje vadné držení těla
Má-li člověk ochablé svaly a vzniklo u něho vadné držení těla, může docházet k nepříjemným každodenním bolestem ramen, zad a krku. Negativně může být ovlivněn krevní oběh i trávení a dýchání. Kvůli bolestem páteře člověk často marodí, což se může promítnout i do finanční stránky jeho života. Pro posílení svalů v okolí páteře lze cvičit třeba následující cvik, jenž posiluje zádové svaly, trup a nohy.
Zacvičte si každý den
Lehnete si na měkkou gymnastickou podložku, čelem se opřete o podlahu. Nohy roztáhněte tak, aby byly od sebe na vzdálenost šíře boků. Nyní se pokuste zvednout horní část těla, a to co nejvýše dovedete. Měli byste se při tomto cviku cítit pohodlně. Ruce jsou podél těla, dlaně otočené dolů. Potom zvedněte pomocí stehenních svalů nohy, přičemž váha těla bude soustředěna na pánev, břicho a dolní část žeber. V poloze vydržte až 60 sekund. Cvik opakujte 10krát. Uvidíte, že se bolestem zad vyhnete.