Zelenina i ovoce obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Některá zelenina prospívá mozku, jiná srdci a trávicím orgánům. Nemáte-li čerstvou, dejte šanci té mražené.
Zelený hrášek je plný vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo prospěšné, a také pomáhá trávení i činnosti srdce, takže se vyplatí jíst jej často. Jak vysvětluje nutriční specialistka Brianna Elliott, RD, zelený hrášek má relativně nízký glykemický index a díky vysokému obsahu vlákniny je vhodnou volbou pro osoby s inzulinovou rezistencí. Je to skvělá sytá zelenina s velkou rozmanitostí, ale mějte na paměti, že konzervované verze mají často vysoký obsah sodíku. Určitě tedy dejte přednost hrášku čerstvému či mraženému.
Prospěšnost hrášku
Hrách je bohatý na draslík, hořčík, vitamín K a karoteny, které pomáhají srdeční činnosti a stabilizují krevní tlak. Má také vysoký obsah selenu, který chrání buňky a posiluje imunitní systém, a vysoký obsah bílkovin a vlákniny, které rovněž chrání zdraví trávicího traktu.
Nezatracujte mraženou zeleninu
Čas od času se objevují tvrzení, že mražené potraviny nejsou tak výživné jako čerstvé, ale ve skutečnosti to není pravda. Zmražení totiž pomáhá potravinám uchovat si vitamíny a minerály po delší dobu a je mnohem lepší volbou než například konzervování. Ovoce a zelenina jsou nejbohatší na živiny při první sklizni, pak se pomalu rozkládají a začínají živiny ztrácet.
Čerstvý hrášek se sklízí v době nejvyšší zralosti, poté se blanšíruje a zmrazuje. Proces blanšírování, který spočívá v krátkém ponoření hrachu do vroucí vody, zastaví aktivitu enzymů, která by mohla způsobit zkažení potraviny a s ní spojenou ztrátu živin. Zmrazení hrášku v tomto stavu pomáhá zachovat jeho čerstvost a výživovou hodnotu.
Vydrží až rok
Zelený hrášek vydrží v lednici čerstvý obvykle pět až sedm dní, než se začne kazit. Oproti tomu mražený hrášek lze skladovat v mrazničce a spotřebovat do 12 měsíců. A přestože hrášek z konzervy vydrží ve spíži roky, proces konzervování z něj odstraňuje živiny. Ovoce a zelenina jsou při tomto procesu vystaveny vysokým teplotám, které rozkládají vitamíny a živiny citlivé na teplo (zejména vitamín C). Konzervované výrobky mohou navíc obsahovat přídatné látky, jako je sůl a další konzervační aditiva.
Hrách obsahuje prospěšnou vlákninu, minerály a vitamíny
Jeden šálek vařeného hrachu obsahuje asi 8 gramů vlákniny. Konzumace potravin bohatých na vlákninu, mezi které patří i hrách, může pomoci zlepšit zdraví trávicího traktu, snížit hladinu cholesterolu a regulovat hladinu cukru v krvi. Hrách je také vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů, včetně prospěšných látek, jako jsou vitamíny A, C, K, draslík, železo a hořčík. Navíc má nižší obsah sacharidů než jiné škrobnaté zeleniny, jako jsou například brambory.
Jak vařit mražený hrášek bez ztráty živin
Mražený hrášek je sice dobrým zdrojem živin, ale některé z nich se mohou během vaření ztratit. Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě, jiné jsou citlivé na teplo. Podle studie Food Science and Biotechnology z dubna 2018 způsobuje vaření zeleniny, například právě hrášku, největší ztráty živin. Je proto lepší vařit jej v páře nebo pouze na mírném ohni.
Tyto způsoby úpravy jsou jedněmi z nejšetrnějších způsobů vaření hrachu, které zachovávají živiny. Po uvaření v páře lze hrách zapéct v troubě, opéct nebo osmažit na oleji či másle, případně ho lze jíst s velkou porcí čerstvé petrželky nebo s několika kostičkami opečené slaniny.