Obezogeny sabotují hubnutí i celkové zdraví. Přicházíme s nimi do styku denně

Když diety selhávají, posviťte si na zdánlivě nevinné předměty ve své domácnosti. Obsahují obezogeny a ty mohou nepříznivě ovlivňovat ukládání tuku v těle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste se někdy snažili zhubnout, nejspíš jste omezovali cukr, tuky, lepek anebo rovnou kalorie. Že by vám ale vaše hubnoucí záměry mařila lahvička od šamponu nebo plechovka od piva? Dietoložka Ariane Lang přináší zajímavý pohled na každodenní věci, do kterých byste nikdy neřekli, že by mohly přispívat k obezitě. Seznamte se s obezogeny –⁠ zrádnými chemikáliemi u vás doma.

Obezogeny jsou všude kolem vás

Nevěříte? Copak jste ráno nepoužili parfém? Neumyli jste si ruce mýdlem, když jste přišli z práce? A podlahy u vás doma, nejedná se náhodou o PVC? Obezogeny jsou obsaženy i v dalších poměrně běžných předmětech, jako je například nádobí nebo třeba i hračky. Koneckonců, bylo zjištěno, že lidé do styku s těmito chemikáliemi přicházejí ještě před narozením. A je úplně jedno, jak moc zdravě se snažíte žít, klacky pod nohy vám může házet i plastová krabička na jídlo.

iZdroj fotografie: Freepik

Škůdci vaší vysněné figury

V lidském těle existuje soustava zvaná endokrinní systém. Někdy se jí také říká hormonální, protože produkuje hormony. Zjednodušeně řečeno, obezogeny funkci tohoto systému narušují. Hormony přitom hrají velkou roli ve způsobu, jakým funguje váš metabolismus a jak tělo ukládá tuky. Obezogeny například mohou zvyšovat počet tukových buněk, způsobovat větší chuť k jídlu či měnit bazální metabolický výdej (minimum kalorií pro základní fungování těla).

Bylo nás (obezogenů) pět

Alespoň těch nejběžnějších. Jedná se o:

  • bisfenol A
  • ftaláty
  • atrazin
  • organocínové sloučeniny
  • kyselina perfluoroktanová

Bisfenol na vás může číhat v krabičkách na jídlo. V současnosti existují snahy tuto látku co nejvíce omezit. Podobné regulace byly uvaleny i na určité ftaláty, ne však úplný zákaz. U atrazinu máte štěstí, pokud se zrovna nechystáte do USA –⁠ tam je stále ještě hojně využívaný. Organocínovou sloučeninu tributylcín nalezneme v PVC. U kyseliny perfluoroktanové je pak zrádné, že pokud jste s ní někdy přišli do styku, dost možná ve vašem těle nadále zůstává.

Vyhnout se jim nedá, ale můžete to zkusit

Pokud vás obezogeny a strach z nich nevyženou mezi domorodce na Papuu Novou Guineu, nejspíš neexistuje cesta, jak s těmito chemikáliemi nepřicházet do styku vůbec. Co se minimalizace rizika týče, doporučuje se konzumace ovoce, zeleniny a obilovin v organické kvalitě. Podobně vyhledávejte spíše přírodní kosmetiku. Nejezte z plastových krabiček –⁠ anebo si pořiďte krabičky z nezávadného plastu. Případně zvažte Papuu Novou Guineu.

Ptáte se, jak je možné, že jste obklopeni tak závadnými látkami a ani o tom nevíte? Výzkum jejich vlivu na rozvoj obezity je totiž stále v plenkách. Dosavadní zjištění nicméně vůbec nepůsobí slibně. Doopravdy není potřeba balit kufry a žít mimo civilizaci. Postačí jen učinit pár informovanějších rozhodnutí ohledně věcí, které vpouštíme do své bezprostřední blízkosti.

Které potenciálně škodlivé předměty se nachází ve vaší domácnosti?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články