Pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů a lékař vyloučil jako příčinu onemocnění, vyzkoušejte pro podporu jejich růstu přírodní a běžně dostupnou ingredienci.
Vlasy jsou pro většinu osob doplňkem celkového vzhledu a pro mnohé je nepředstavitelné o ně přijít. Jejich vypadávání je přirozené, normální je ztratit denně až sto vlasů, vysvětluje dermatoložka Raechele Cochran Gathers, M.D. Při větším namáhání, hormonálních změnách nebo v závislosti na ročním období může padat vlasů přirozeně i více. Ztracené vlasy obvykle nahrazují nové, ale v některých případech tomu tak není. Jestli máte pocit, že vám vlasy padají více než dřív, vyzkoušejte přírodní stimulaci jejich růstu.
Příčiny nadměrného padání vlasů
Vypadávání vlasů ovlivňuje především genetika a věk. To nelze ovlivnit, ovšem existují i vnější vlivy, které mohou vypadávání zhoršovat. Jsou to například znečištěné životní prostředí nebo používání přípravků na vlasy se škodlivými chemikáliemi, které se ve vlasech a pokožce hromadí a způsobují potíže. Dalšími ovlivnitelnými faktory jsou špatné stravovací návyky, nadměrný stres, mechanické namáhání, hormonální změny a užívání některých léků.
Cibulová šťáva na vlasy
Přirozený růst vlasů podporuje cibulová šťáva. K jejímu vyrobení potřebujete jen tři až čtyři cibule a mixér nebo odšťavňovač.
- Oloupejte cibule a umyjte je vodou.
- Nakrájejte na menší kousky a vložte do mixéru nebo odšťavňovače.
- Jestliže jste použili odšťavňovač, už jste získali šťávu. Pokud máte jen mixér, můžete použít celou důkladně rozmixovanou směs nebo ji přecedit a získat z ní jen šťávu.
- Naneste na pokožku hlavy a jemně vmasírujte.
- Ponechte působit přibližně jednu hodinu.
- Smyjte čistou vodou a případně nějakým přírodním a netoxickým šamponem.
V případě některých onemocnění projevujících se vypadáváním vlasů, jako je například alopecie nebo choroby štítné žlázy, neslouží cibulová šťáva jako lék, ale může být doplňkem k léčbě stanovené lékařem.
Další pomoc při padání vlasů
Vypadávání vlasů můžete minimalizovat pomocí dodržování dalších pravidel, jako jsou například:
- Ponechání rozpuštěných vlasů – stahování vlasů do culíků, copů a drdolů je mechanicky namáhá.
- Nedotýkat se vlasů – někteří lidé mají potřebu si s vlasy často hrát, kroutit je a natáčet na prsty. To vše může vlasy poškozovat.
- Sušení vlasů – ať už vlasy fénujete nebo necháváte uschnout přirozeně, vyhněte se jejich tření a utahování do ručníku. Při sušení fénem se vyvarujte vysokých teplot.
- Vyvážená strava – vlasy potřebují stejně jako každá jiná část těla dostatek živin, především bílkoviny a vitamíny. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin.
- Práce se stresem – vyhýbejte se nadměrnému stresu a s každodenním stresem se naučte pracovat a odbourávat ho.
- Eliminovat používání chemických přípravků na vlasy – používání stylingových přípravků, šamponů se škodlivými látkami a dalších toxických vlasových produktů vlasy příliš namáhá.